Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 19:18
 
Osman Sirkeci: Sokaklarda yeni umutlar
Bir çoğumuz açısında sokaklar, oyun oynanan, boş vakit geçirilen, işe veya eve yolculuk sırasında hayaller arasında zaman geçirilen alanlar olarak görülmektedir. Ayrıca sokaklar, yeni umut kaynakları yeni iş fırsatları sunmaktadır. Belki de insan sadece günlük sohbetlerde buluşur sokaklarda. Sokaklar, bazen insanın kapı önünde komşusuyla muhabbeti koyulaştırdığı, bir arkadaşıyla sohbet ettiği alanlardır.Veya biraz geçmiş zamana yolculuk yaparsak çocukluk çağlarımızı düşünürsek, birdir bir oynadığımız veya ip atladığımız, kaydırak oynadığımız alanlardır. Basit bir topun arkasında koştuğumuz mahalle futbolu oynadığımız alanlar olarak görülebilir.
EKONOMİ Haberi


Ama hayat hızla akıp giderken, sokakları farklı gözlerle incelediğinde çok daha farklı izlenimler, farklı çıkarımlarda bulunuyor insan. İşte ben işletme fakültesini fakültesine giderkenveya babamla birlikte okul harçlığımı çıkarmak, babama yardımcı olmak, bağımızda, bahçemizde ürettiğimiz ürünleri pazarlarda satmak için babamla birlikte dolaşırken sokaklarda, sokakların anlamı farklılaşmaya başlamıştı benim için. Sokakların tadı ve anlamı artık o ilk çocukluk çağlarındaki gibi ip atlanacak, kaydırak kayacak, beştaş oynanacak veya top koşturacak alanlar, meydanlar olmaktan çoktan çıkmıştı. Artık sokaklar, o yaştan sonra hayatı gözlemleyeceğin, memleketimden insan manzaralarını hafızana kaydedeceğin, ekmek parası kazanırken, hayallerini kuracağın ve geleceğini hazırlayacağı alanlardı. İşte bu yolculuk öğrencilik sırasında farklı boyutlarıyla, öğrencilik bittikten sonrada iktisatçı, muhasebeci, maliyeci vegirişim danışmanı ve de bizzat girişimci olarak farklı boyutlar kazanacaktı.

 

 

Bu yaşam yolculuğumda benim için yeni iş fır fırsatları ve farklı girişimcilik alanları olarak görünmekteydi sokaklar. Kendiliğinden iş kuranları,ekmek parası peşinde koşanları, atıkları toplayarak katık edenleri, çöp tenekelerindeki şişeleri, petleri, kartonlar veya dozeleri toplayan yerli yabancı insanlarıyla farklı bir dünyaydı sokaklar. Kasalar, çuvallar dolusu cam şişeleri geri iade etmek için dükkâna getiren atık toplayıcıları gördükçe, sokakların farklı farklı olanaklar sunduğunu, görmeye başlamıştım.

 

 

Piyasanın Başarısızlıklarında Sokak Ekonomisi

Kapitalizmin veya piyasa ekonomisinindışsallıklarının ve başarısızlıkların arasında birbirinden çok farklı kayıtdışı ekonominin veya çok küçük ölçekli ticari faaliyetlerin gerçekleştiği alanlar olarak karşıma çıkmaktaydı. Bunun üzerine üniversite hayatı ve üniversite yaşamı da eklenince artık tamamen, sokakların başlı başına bir sosyoekonomikyaşam ve üretim alanı olduğu görmeye başlamıştım.Tüm aktiviteleri ile sokakların başlı başına bir girişimcilik alanı olduğunu görmek gerekiyordu.Dünya çapında farklılıkları ve benzerlikleriyle çok büyük sayıda insan kümelerine çok sayıda iş imkanının sunulduğu alanlar olarak görülmeliydi.Son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde ve başta da Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere sokaklardaki faaliyetler, başta yerel yönetimlerin ve aynı zamanda hükümetlerin, ilgili bakanlarının ve birimlerinin dikkatini çekmeye başlamış olduğu anlaşılmaktadır.

 

 

Malta Semt Pazarları

Avrupa Birliği ülkelerinde zaten semt pazarları, hafta sonu pazarları, bit pazarları ve antika pazarları biçiminde,diğer alanlarda olduğu gibi sokaklarda da semt pazarlarında da önemli ölçüde disiplin sağlanmış bulunmaktadır.Soka pazarları örgütlü bir yapıya ulaşmış bulunmaktadır. Bunun en güzel örneğini 2017’den beri gidip gelmekte olduğum ve yakından inceleme fırsatı bulduğum Avrupa Birliği’nin en küçük üyelerinin biri olan Malta'da gözlemlemek ve izlemek mümkündür.

 

 

Malta ekonomisinde çok önemli bir yer tutan, hatta turizm gelirlerinde de önemli bir rol oynayan semt pazarları Avrupa Birliği'nin diğer ülkelerindeki kadar organize edilmiş, düzenlenmiş olmasa da Malta ekonomisinin önemli bir bileşeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Malta’nın dar gelirli vatandaşlarının ihtiyaçlarını haftanın 7 günü küçük köylerin ve ilçelerin bu pazarları karşılamaktadır. Bununla beraber Avrupa'nın çok çeşitli ülkelerinden Malta'da tatil yapmaya gelen turistlerin de hem zamanlarını değerlendirdikleri hem de uygun koşullarda ihtiyaçlarını gidermek üzere alışveriş yaptıkları alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır bu semt pazarları.

 

 

Afrika Sokak Ekonomisi

Afrika ülkelerinde atık toplayıcılar, semt pazarları, üretici kadın pazarları gündemde önemli bir yer tutmaktadır.Hepsinden önemlisi 20-30 yıllık mücadelenin bir ürünü olarak 2014 yılında yürürlüğe giren Sokak Satıcıları Meclisleri kurulmasını öngören Sokak Satıcılığı Kanunu ile Hindistan ekonomisinde önemli bir yer tutan sokak satıcıları örgütlenme fırsatı bulmuşlardır.

 

 

Hindistan Sokak Satıcıları Kanunu

Bu 2014 yasası (SVA 2014) Hindistan’ın her il ve ilçesinde sokak satıcıları kendi meclislerine kavuşmuştur. Böylece Hindistan ekonomisinde sokaklar kendi çalışanları yüz milyonlarca alışveriş yapan müşteri kümesi ile beraber belli bir düzene kavuşmuş oldular. Sokaklardaki her türlü ürün ve hizmetin belirli bir kaliteye kavuşma fırsatına ulaştığı kısa zamanda görülmeye başlamış bulunmaktadır.

 

 

California Sokak Satıcıları Kanunu

En son ve etkin bir örnek ise Amerika Birleşik Devletleri'nde Kaliforniya eyaletinde karşımıza çıkmaktadır. 2018 yılı sonunda yine haberlerde yer aldığı kadarıyla 15-20 yıl süren, özellikle de göçmen kökenli yurttaşların ağırlıkta olduğu sokaklardaki ticaretin düzenlenmesi, örgütlenmesi, sokak ticareti ile uğraşanlar zabıtaya ve polise karşı haklarının savunulması bakımından bu yasanın küresel önemi büyüktür. Amerika'nın gündeminde çok önemli bir yer tutmaktayken nihayet 2018 yılının Ekim ayında California eyalet Meclisi ne sunulan ve oy birliği ile kabul edilen bu 3 maddelik kanunla Sokak ekonomisinin Kaliforniya eyaleti ve ABD ekonomisindeki yerini ve önemini kanunlarla bir kez daha altını çizmiş oldu.

 

 

Diğer yandan söz konusu kanunla sokaklarda sabit bir işi olmayan özellikle de işsizliğin ve emeklilerin çok küçük sermayelerle belli bilgi ve tecrübe birikimleri ile giriştikleri sokak girişimciliği, sokak esnaflığı, sokak satıcılığı biçimindeki faaliyetleri koruma altına alınmış oldu.946 Sayılı Sokak Satıcılarını Koruma Kanun 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Bu kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte sokaklarda geçimini sağlayan, devlet kapılarında iş aramak yerine çok küçük sermayelerle hemen hemen 0 bürokrasiyle,artan hayat pahalılığı karşısında alım gücü düşen dar gelirlilerin beslenme ve diğer günlük ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri uygun fiyatlarla piyasaya sunan sokak satıcıları güvence altına alınmış oldu. (Mersin Times)

 

                                                           

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Osman, Sirkeci:, Sokaklarda, yeni, umutlar,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
40
0
2
4
12
18
2
İstanbul Başakşehir
36
0
2
6
10
18
3
Trabzonspor
35
0
3
5
10
18
4
Fenerbahçe
34
0
4
4
10
18
5
Alanyaspor
32
0
4
5
9
18
6
Galatasaray
30
0
4
6
8
18
7
Beşiktaş
30
0
6
3
9
18
8
Göztepe
26
0
6
5
7
18
9
Gaziantep FK
24
0
6
6
6
18
10
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
11
Çaykur Rizespor
23
0
9
2
7
18
12
Denizlispor
22
0
8
4
6
18
13
Gençlerbirliği
18
0
8
6
4
18
14
Konyaspor
18
0
8
6
4
18
15
Kasımpaşa
15
0
11
3
4
18
16
Antalyaspor
14
0
10
5
3
18
17
MKE Ankaragücü
12
0
10
6
2
18
18
Kayserispor
10
0
12
4
2
18
Özlü Sözler
Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı