Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 13:18
 
MTSO Yönetimi, Banka Temsilcileriyle Bir Araya Geldi
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) yönetimi ile bankaların bölge ve şube müdürlerinin bir araya geldiği toplantıda, herkesin aynı gemide yer aldığı unutulmadan tüm sektörlere destek verilmesi gerektiği belirtildi.
EKONOMİ Haberi


Gerek finans gerekse reel sektörün son dönemlerde içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin en az hasarla atlatılabilmesi adına bankaların bölge ve şube müdürleri, MTSO ev sahipliğinde bir araya geldi. Banka temsilcilerine, MTSO üyelerinden gelen talepler ve hassasiyetler aktarıldı. Görüşmede iş dünyasının bu talep ve hassasiyetine duyarlı olacaklarını belirten banka yetkilileri, zorlu sürecin atlatılması aşamasında mümkün olduğunca iş dünyasının yanında olacaklarını belirtti.

Toplantının açılışında konuşan MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “ bankalar ticaretin ayrılmaz bir parçası oldu. Son haftalarda finans piyasalarında önemli gelişmeler yaşıyoruz. Bu normal bir süreç değil. Bu süreçte ne yapabileceğimizi görüşmek adına bir araya geldik. Üyelerle yaptığimiz görüşmelerde bir takım hassasiyetler olduğunu gördük, ileriye hep birlikte daha büyük bir umutla bakabilmek adına birlikte hangi adımların atılabileceğini saptamak istedik. Bankalardan özellikle borç yapılandırma aşamasında, günü gelmeyen kredilerin geri çağırılmaması noktasında ve asılsız dedikoduların yayılmasının önüne geçilmesinde destek bekliyoruz” dedi.

Meclis Başkanı Hamit İzol ise “Ekonomik açıdan zor bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin atlatılması noktasında işadamları bankalarına danışmıştı, bu görüşmelerin gizli tutulması gerekiyor. İşadamının yaşadığı sıkıntıların gizli kalmaması durumunda piyasalarda dedikodular başladı, bu durumda sıkıntılı süreçten kurtulabilecekken işadamının iş alamayarak daha çok sıkıntıya girebiliyor. Ardından bankalar da muslukları kapatıyor ve sıkıntı daha da büyüyor. Bu dönemde gizlilik esasına daha çok dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.

“BANKACILIK SİSTEMİ AÇISINDAN ŞEFFAFLIK ÖNEMLİ”

Banka müdürleri ise bu dönemde firmalara temkinli hareket etmeleri, ellerindeki tüm mal varlıklarını bilançolarına yansıtmaları, şeffaf olmaları tavsiyesinde bulundu. Basel sisteminin ardından 1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren muhasebe standartlarına göre bankaların kredi ve faiz karşılıkları sorumluluklarının ciddi derecede arttığını dile getirdiler.

Bankacılık sisteminin artık tamamen değiştiğini ve bu değişen yeni uygulamalar ve yükümlülükler konusunda MTSO üyelerine bilgilendirme toplantıları yapılabileceğinin anlatıldığı toplantıda müdürler, yeni dönemde firmaların bilançolarının artık çok önemli olduğunu, bilanço reytinglerine göre fiyatlamalar yapıldığını anlattı. Teminatların da önem taşımaya başladığına değinen banka temsilcileri, teminatlara göre kredi planlamaları yapılacağını ifade ettiler. Müşterideki samimiyet, şeffaflığın görülmesi halinde her bankanın yaklaşımının olumlu olacağının vurgulandığı toplantıda, banka müdürlerinden bir de tavsiye geldi. Bu süreçte kredi yapılandırma taleplerine kaynak olarak Hazine ürünlerinin tercih edilebileceğine dikkat çeken müdürler, Hazine ürünleri ile borçlanmada dövizden TL’ye dönüş yapılabileceğini, kredi vadelerine göre erteleme cezalarının uygulanmadığı, taşıma maliyeti yüksek olmayan riskin minimize edilmesinde yardımcı ürünlerle çalışma imkanı tanınabileceğini anlattı.

İşadamlarının artık yatırım için gayrimenkulden vazgeçmesi gerektiğine de değinilen toplantıda, kurdaki yükselişin bu bölgede iyi değerlendirilmesi gerektiği, özellikle ithalata dayalı olmayan tarım ihracatçılarının bu dönemde avantajlı konuma geçebileceği, sanayi ürünlerinde de benzer avantajları yakalayabilecek firmaların kapasite artırması gerektiği gündeme getirildi. (Mersin Times)

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MTSO, Yönetimi,, Banka, Temsilcileriyle, Bir, Araya, Geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı