Haber Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 10:49
 
MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan: Marina kentimiz için büyük bir kazanımdır
Mersin Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, kentimiz Mersin’e yapılan yatırımlar konusunda, bazı kesimlerin sert tepkilerini haksız bir eleştiri olarak değerlendirdi. Mersin Marina’nın ‘kaçaktır’ şeklindeki değerlendirmelere de yorum yapan Kızıltan, “Marina tabii ki kaçak bir yapı değildir; Devletimizin marina tesisi olarak yaptığı bir yatırımdır. Marinanın içerisindeki yapılaşmaya ise yasalarda yapılan değişikliklerle marinalardaki imar yetkisinin Belediyelerden alınıp Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmesi üzerine bu yetkiye dayanılarak izin verilmiş. Zamanında Devlet bu yatırımı Mersin’e yaptı, tüm Mersin’e katkı ve değer sağlayacak bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Önemli olan da budur” dedi.
EKONOMİ Haberi


Kıymetini bilene, bolluk ve bereketin kenti olan Mersin, aldığı göçlere rağmen cazibe kenti olmadaki kimliğini de korumaya devam ediyor. Ancak bazı kesimlerin kente katma değer sağlayan yatırımları itibarsızlaştırma çabaları dikkatlerden kaçmıyor.  Yönetime geldiği günden itibaren Mersin’in ekonomik gelişiminin yanı sıra Barışı ve kardeşliği için de büyük çaba sarf eden MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, altın niteliğinde bir dizi önerilerde bulundu. Kızıltan, “Bir yatırım planlanıyorsa, yatırımın planlandığı bölgedeki dinamiklerin karar süreçlerinde, yürütme ve sonuç alma süreçlerine kadar işin içinde olmaları gerekir”  dedi.

 

 

Yatırımcıları ürkütmemek için kent dinamikleri senkronize olmalı

Kent yöneticilerinin yatırımcılara güven vererek, yatırımcıları tedirgin etmekten uzak, işsizliğin nasıl çözüleceğine odaklanması gerektiğini ifade eden Kızıltan, “Söz konusu Mersin olduğunda yerel yönetim temsilcilerinden bürokratlara, oradan STK ve Oda temsilcilerine kadar bir bütün olarak senkronize bir biçimde kararlara dahil edilmeli ve yatırımcıları ürkütmemek gerekir” dedi.

 

 

“Marina tabii ki kaçak bir yapı değildir”

Mersin Marina’nın ‘kaçaktır’ şeklindeki değerlendirmelere de yorum yapan Kızıltan, “Marina tabii ki kaçak bir yapı değildir; Devletimizin “marina tesisi” olarak yaptığı bir yatırımdır. Marinanın içerisindeki yapılaşmaya ise yasalarda yapılan değişikliklerle marinalardaki imar yetkisinin Belediyelerden alınıp Ulaştırma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmesi üzerine bu yetkiye dayanılarak yapılaşma izni verilmiştir. Zamanında Devlet bu yatırımı Mersin’e yaptı. Tüm Mersin’e katma değer sağlayacak bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Önemli olan da budur. Marinanın yapılmasına kimse karşı değil ki. Ama insanların karşı olduğu şey, ‘Marinayı işleten şirkete bir orantısız yapılaşma imtiyazı’ tanındığına ilişkin düşüncedir. İnsanların karşı olduğu, Mersin’in bütün enerjisinin orada toplanmasıdır. Tabi Marina o kadar cazip bir yer ki, orada ne açsanız çalışıyor. Şöyle bir düşünün, Mersin’in en çok para harcayan insanları hep orada. Genelde eleştiriler, Marinalıktan çıkıp, alışveriş merkezi haline dönüştürülmesi şeklindedir. Niye biliyor musunuz? Orayı işleten firmanın marinaya yatları, tekneleri çekmesi gerekir, ama alışveriş merkezi haline dönüştürülmesi daha cazip geliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

“Marinada ki işletmelerimizin de hakkını korumalıyız”

Marina’da iş yapan firmaların birçoğunun MTSO üyesi olduğunu da hatırlatan Kızıltan, “Çarşıdaki işletmelerin bir kısmı MTSO bir kısmı da Esnaf Odalarına kayıtlıdır. Marinada ki işletmelerimizin de hakkını korumamız lazım, çarşıdakilerinin de. MTSO olarak biz burada bıçak sırtı üzerindeyiz. Bizim, burada söylediğimiz, konuştuğumuz her şey iki kesim tarafından da yanlış değerlendirile bilinir. Yanlış aksettirile bilinir. Bir kesim der ki, bak işte ticaret ve sanayi odası burayı destekliyor, öbürleri der ki, orayı destekliyor. Biz de diyoruz ki orantısız güç derler ya; orantısız güç olmasın, şimdi bir tarafı cazibesi çok yüksek bir hale getiriyorsunuz, bir tarafın da cazibesini düşürüyorsunuz. Yani hakkaniyetli düşünmek gerekiyor.

 

 

“Türkiye de yatırımlar tepeden planlanıyor”

Şimdi sorun nereden kaynaklanıyor biliyor musunuz? Şehrin dinamikleri var, Belediyeleri var, Odaları var, Borsaları var, işte Mühendis ve Mimar Odaları var. Türkiye de yatırımlar tepeden planlanıyor. Bu konuya ilişkin bana hep soru soruyorlar bende diyorum ki bu konu ancak şu şekilde çözümlenir; bir yatırım planlanıyorsa yatırımın planlandığı bölgedeki dinamiklerin karar süreçlerinde yürütme ve sonuç alma süreçlerine kadar işin içinde olması lazım” dedi.

 

 

“Bir yatırımı direk incelemeden karşı çıkmam”

Belediyelerin yaptığı yatırımların dahi tartışıldığını ifade eden Kızıltan,  altın değerindeki önerilerine devamla; “Şöyle diyelim, bir belediyenin yaptığı yatırımda bile kavgalar çıkıyor. Tartışmalar çıkıyor. Mesela polipropilen tesisi yatırımı ile ilgili de çok şeyler yazılıyor, tartışılıyor. Beni arıyorlar, diyorlar ki sen ‘MTSO Başkanısın, bu tesise niye karşı çıkmıyorsun’, Öbürü de arıyor, ‘kardeşim buna karşı çıkıyorlar, sen karşı çıkanlara neden karşı durmuyorsun’ diye. Şehir zehirlenecek, şehir öldü, şehir şöyle oldu diye eleştiriler yapılıyor. Ben direk bir yatırıma incelemeden karşı çıkamam. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı olarak, polipropilen konusunu inceledim, incelettirdim. Bir kere şu ağzımızdaki maskelerde bile polipropilen var. Çocukların bezlerinde bile var. Çevreyi kirletme etkisini araştırdım. Yine pek bir şey yok.

 

“Tartışmaların olmaması için yerel dinamiklerde karar sürecine dahil edilmeli”

Bugün en ufacık bir imalat yeri bile, sanayide bir tornacı bile çevreyi kirletebilir. Ama önlem aldığı takdir de bunlar bertaraf edilebilir. Demek ki çevreyle ilgili pek bir sorun yok. Bu sefer de yer yanlış deniyor. İşte bu tartışmaların olmaması için bu yatırımların yerel dinamiklerin de karar süreçlerinde, bütün süreçlerde yer alması gerekiyor. Bundan dolayı Mersin’de kavgalar çıkıyor. Şimdi bu çevre konusu öyle bir konu ki dünyada bir din konusu, iki çevre konusunda söylenen sözler insanları son derece etkiliyor. Yanlış değerlendiriliyor. Yanlış kullanılıyor. Çevre konusunda da yatırımlarda da hemen bir çevre konusu ortaya atılır herkes, ‘aman ben çevre düşmanı olarak görünmeyeyim’ diye bir geri adım atıyor. Hâlbuki ben bakıyorum konuşanların çoğu da çevre uzmanı değil. Ben mesela bu konularda çevre mühendisleri odasını arıyorum onlardan görüş alıyorum. Bu konuya ilişkin Benim için tek merci çevre mühendisleri odasıdır; yoksa sen değilsin, ben de değilim. Bu tür şeylerin teknik olarak değerlendirilmesi gerekiyor, yoksa A firması yapmış, B firması yapmış, ya da işte bu hükümetin adamıymış, şu muhalefetin adamıymış falan diye bir değerlendirme söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

 

“Marina kentimiz için büyük bir kazanımdır”

Kızıltan açıklamasına şöyle devam etti; “Tabi ki Mersin Marina kentimiz için büyük bir kazanımdır. Sadece kendine değil bütün şehre katkı sağlıyor. Aslında burası planlanırken, sorunlu planlanmış. Trafik sıkışıyor, birçok insan geçerken kızıyordur. ‘Yahu, bunu niye buraya yaptılar’ diye.. Hâlbuki orası öyle bir düzenlense, girişi mesela farklı bir yerden olsa, çıkışı farklı bir yerden olsa, trafiği aksatmadan sıkıştırmadan olsa insanlar kızmayacak. Bu tür şeyler bile insanların karşı olmasına yetiyor. Şimdi şöyle de baksak bile; çok önemli… Kağıt üzerinde de olsa, Marina Mersin’e artı bir değer katan yatırımdır. Mersin’e gelmek için, Mersin’i inceleyen birisi, bakıyor ha Mersin’de Marina varmış diyor, bu çok artı bir değer. Yani yatırımların baştan ret edilme olasılıklarını yok etmek lazım. Bunu da katılımcılıkla yapabiliriz. (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör:
 
Etiketler: MTSO, Başkanı, Ayhan, Kızıltan:, Marina, kentimiz, için, büyük, bir, kazanımdır,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı