Haber Detayı
18 Haziran 2018 - Pazartesi 14:49
 
MESİAD Yöneticilerini ziyaret eden Bakan Elvan, “Balık çiftliklerini bin 900 metre ileri taşıyacağız”
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Sanayicileri ve İş Adamaları Derneği'nin (MESİAD) istişare toplantısına katıldı. Mersindeki iş insanlarının gündemini meşgul eden Balık çiftlikleri ile ilgili açıklama yapan Elvan, “"Normalde balık çiftliklerinin karadan 900 ile bin 100 metre uzaklıkta olması gerekiyor. Bununla ilgili mücadele verdik ve Mersin'deki balık çiftliklerini bin 900 metreye taşıyacağız ve Türkiye'de bunun örneği yok. Şu anda Dana Adası'nda kurulmuş balık çiftlikleri de ileri taşınacak" dedi.
EKONOMİ Haberi


Kalkınma Bakanı ve Mersin milletvekili Lütfi Elvan MESİAD’ın tenis kulübünde düzenlediği toplantısına katıldı. MESİAD Başkanı Hasan Engin, Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, Yönetim Kurulu üyeleri tarafından ağırlanan Bakan Elvan, bir konuşma yaptı. Elvan, proje üreten herkese kapısının açık olduğunu söyled. Mersin’e sahip çıkan, projeleri anlatan, üreten insanlara ihtiyaç olduğunu kaydeden Elvan, “Bu tür arkadaşlarla daha fazla birlikte olmamız gerekiyor. 1 Kasım seçimleri öncesinde neyin sözünü verdiysem hepsini başlattım, başlatmadığım bir tane proje yok. Söz vermediğim halde Kazanlı Turizm Merkezi’nin de çalışmasını başlattım. Bununla ilgili 6-7 ay baya bir mücadele verdik. Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Bugün yarın pistler bitiyor. Üst yapı çalışmaları başladı. Hedefimiz 2019 yılında Çukurova Bölgesel Havalimanını sizlerin hizmetine sunmaktır. Yine Akdeniz sahil yolundaki çalışmalarımız iyi gidiyor. 2 yılda 10 tünel, 2 viyadüğün açılışını gerçekleştirdik. Bu yılda 2 tünelimizi açacağız. 5 tünelde çalışma devam ediyor. Liman hal kavşağını önümüzdeki ay açıyoruz. Yeni bir teknoloji, önemli bir teknoloji kullanılıyor. Aşağı yukarı bin metre uzunluğunda bir köprümüz olacak. Zaman zaman orası için uzattınız diyorlar. Oraya başlayalı 1 yıl bile olmadı. İkincisi yerel yönetimlerin deplaseleri yapması için bir süremiz oldu. 3.’sü bu kavşağın büyüklüğü şehir merkezindeki 10, 15 tane alt geçide bedel. Yani orayı öyle bir sıradan bir geçit olarak görmeyin. Mezarlık-2’yi açtık. Erdemli’de Kargıpınarı ve Tömük’de 2 tane köprülü kavşak yapıyoruz. Oralarda inanılmaz bir trafik yoğunluğu var. Çeşmeli-Taşucu otoyolunun ihale ilanı çıktı, 14 Ağustos’da zarflar açılacak. Bu yılda oranın yapımına başlayacağız. Yine Çamtepe kavşağını açtık. Organize sanayi bölgesini otoyola bağlıyoruz. Projelerimiz çok. 434 projemiz var. Her birinin takibini yapıyoruz” diye konuştu.

 

 

"KARBOZAĞI TURİZM BÖLGESİNİN SADECE ONAYI KALDI"

Karboğazı Turizm Bölgesiyle ilgili de bilgi veren Elvan, “1/25 binlik, 1/5 binlik ve 1/1000’lik planlar için biliyorsunuz bir sondaj yapma zorunluluğu oluşmuştu. Yerel yönetimler bunları yaptı. Şu anda 1/25 binlik, 1/5 binlik ve 1/1000’lik planlar geçen hafta itibariyle bakanlığı gönderildi. Artık sadece onayı kaldı. Bunun da onayı sağlayacağız ve Karboğazı işi de bitmiş olacak. Orada artık ihaleye çıkılması kalacak. Aşağı yukarı 8 turizm bölgesinin tamamının işlemlerini bitirdik. Bunlardan birkaç tanesinin onay süreci kaldı. Bunlarda bittikten sonra peyderpey ihaleye çıkılacak ve bu yer tahsisleri turizm bölgelerinde yapılacak” şeklinde konuştu.

 

"YATIRIMCIYA YER GÖSTERİRSENİZ YATIRIM YAPAR"

Yeni sanayi yerleriyle ilgili de çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü kaydeden Elvan, “3 yeni OSB’ye 6 yeni OSB daha ilave edeceğiz. Ben bunu ilk konuştuğumda hayal mi görüyor diyenler vardı. İşte görüyorsunuz tahsislere hemen başlıyorlar. Ancak şöyle bir sıkıntımız var. 250’nin üzerinde başvuru var. Şu anda sadece 33 parsel verebiliyorlar. İnşallah diğer OSB’leri tamamlar tamamlamaz bu tahsislere devam edeceğiz. Mersin’in diğer illere göre çok büyük avantajları var. Bunu iyi kullanmamız gerekiyor. Yatırımcılar için yer tahsisi yaparsak, bizim sorunumuz kalmaz. Yatırımcı Mersin’e gelir ve buradan başka bir yere de gitmez. Bugüne kadar ihmal edilen en önemli mesele yatırım yeri konusunda çok ağır davranılmış. Yatırım yerinin sağlanması gerekir ki yatırımcı buraya gelsin. Yoksa yatırımcı nereye yatırım yapacak. Siz yer tahsis etmezseniz yatırımcı gelmez ki. Bize yoğun bir talep var” ifadelerini kullandı.

 

 

BALIK ÇİFTLİKLERİNİ BİN 900 METREYE TAŞIYACAĞIZ"

Balık çiftlikleriyle ilgili de konuşan Elvan, “Normalde balık çiftliklerinin karadan 900 ile bin 100 yüz metre uzaklıkta olması gerekiyor. Bunun mücadelesini verdik. Mersin’de Dana Adası’nın orada 4 tane var. Ancak oradakileri bile ileri alacağız. Ben oradaki işletme sahiplerini çağırdım ve konuştum. Bu sayede yasada 900 ile bin 100 metre ama biz onları bin 900 metreye çıkacağız ve Türkiye’de örneği yok. Nereye giderseniz gidin 900 ile bin 100 metre arasındadır. Dolayısıyla bu konudaki problem de ortadan kalkmış olacak. Mersin’in her sorunu benim sorunumdur. Burada üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Mersin’imizi seviyoruz, Mersinlileri seviyoruz” dedi.

 

 

2018 YILININ İLK PERİYOTUNDA 7.4’LÜK BİR BÜYÜME PERFORMANSI GÖSTERDİK

Seçim süreci sonunda yeni bir hükümet sistemine geçileceğini belirten Elvan, “Geçmişte nesiller arası değişim yavaş olurdu yani 40 yıl 50 yıl bir değişim yaşanmazdı. Ancak bugün baba ile çocuk arasında bir düşünce, yaklaşım, dünyayı tanıma ve görme farkı olduğunu görüyorsunuz. Yani biz babalar olarak çocuklara yetişemiyoruz. Bu kadar hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Dünyada bu kadar hızlı bir değişimin ve dönüşümün olduğu bir ortamda hükümetlerin, meclislerin hızlı çalışması ve kararlarını çok hızlı alması gerekir. Aksi takdirde o değişim ve dönüşüme ayak uydurmanız mümkün değil. Biz gelişmiş ülkelerin yaklaşık 4 katı fazla büyüyoruz. 2018 yılının ilk periyotunda 7.4’lük bir büyüme performansı gösterdik. Gelişmiş ülkelere baktığımızda son derece hantal bir yapı, bürokratik yapı, meclisten yasaların çıkarılması son derece zor ve bu hantal yapıda kaplumbağa hızıyla ilerlemeye çalıştıklarını görüyoruz. Yani değişim ve dönüşüme tam uyum sağlayamadıklarını görüyoruz. Türkiye bunu öne almıştır, bu ülkelerden önce bu değişim sürecini başlatmıştır. Ben inanıyorum ki önümüzdeki süreçte Türkiye’yi takip eden pek çok ülke olacaktır. Çünkü o değişim ve dönüşüme ayak uydurmak ancak ve ancak hızlı, dinamik ve esnek yapılarla mümkündür” diye konuştu.

 

"ÜLKE YÖNETİMİNE SOYUNAN İNSANLAR ÖYLE AĞZINA GELENİ SÖYLEMEMELİ"

Türkiye’nin son 16 yılda önemli bir gelişme sağladığını kaydeden Elvan, “Tarımıyla, sanayisiyle, hizmetler sektörüyle önemli gelişmeler sağlandı. Bazıları diyor ya nerede üretim diye. İşte üretim olmasa ihracat olur mu? Bizim taşıt üretimimiz 100 binin altındaydı. Şimdi ise 1 milyonun üzerine üzerine çıktı. Nerede üretim diyenlere güzel bir cevap. Elektrik, otomobil, buzdolabı, çamaşır makinesi üretimine baksınlar. Alsınlar ellerine rakamları nereden nereye gelmişiz görsünler. Düşünmeden, hesabını kitabını yapmadan, ben söyleyeyim de alan alsın yaklaşımı artık Türkiye’de terk edilmelidir. Gerçekler neyse o konuşulmaları. Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden bir tanesi. Büyümenin nasıl gerçekleştiğini bilseler bunları söylemezler. Birde şu var. Bilip de söylüyorsan, vatandaşın gözünün içine baka baka yalan söylüyorsun. 2018 yılının ilk çeyreğinde tarım, sanayi, hizmetler sektörü büyüdü. Biz buna üretim yönüyle büyüme diyoruz. Talebe baktığımızda da evet talepte de bir miktar artış var ama üretimimiz çok daha fazla. Şimdi bunlara bakmadan bu büyüme sağlıklı değil diyorlar. Biz ülke idare ediyoruz, muz cumhuriyetini idare etmiyoruz. Herkes aklını başına alsın. Kimse kusura bakmasın. Ülke yönetimine soyunan insanlar da öyle ağzına geleni söylememeli. Söylerlerse cevabımız bu olur” şeklinde konuştu.

 

"BİRİLERİ SİZE SALDIRIYOR SİZ DE SESSİZ KALIYORSANIZ BU OLMAZ"

Türkiye’nin büyüme potansiyeline sahip bir ülke olduğunu vurgulayan Elvan, “Bunu 16 yılda gösterdik. Türkiye genç girişimci ruhunun yüksekliği, rekabet gücü yüksek firmalarımızın oluşu ve dünyaya açık bir Türkiye ile liberal ekonomi uygulayan Türkiye’nin gücü her geçen gün daha fazla artacaktır. Onun için Türkiye aleyhine birçok şeyler yazılıp, çiziliyor. Özellikle bu FETÖ’cülerin de desteğiyle bazı ülkeler çalışmalarını yürütüyorlar. Bize karşı saldırıları arttı. Ancak mücadelemiz devam edecek. Biz hiçbir zaman kavgadan yana değiliz. Biz barış, huzur ve işbirliği içerisinde çalışmalarımızı yürütelim istiyoruz ama birileri size saldırıyor siz de sessiz kalıyorsanız bu olmaz. Mecbursunuz cevap vermeye. Bizde cevap vermek durumundayız. Yoksa bizim kimseyle kavgamız yok. 24 Haziran seçimleri siyasi bir mesele değil Türkiye’nin meselesidir. Bu seçim o kadar önemli ki ya Türkiye’de istikrarın devamını sağlayacak yada önü belirsiz, karanlık bir ortamla karşı karşıya kalma ihtimalimizin son derece yüksek olduğu bir sonuçla karşı karşıya kalacağız” ifadelerini kullandı.

 

"TÜRKİYE 2 DÖNEMDE YÜKSEK BÜYÜME RAKAMLARINA ULAŞTI"

Bugüne kadar mali disiplin konusunda hiçbir zaman taviz vermediklerinin altını çizen Elvan, “Bundan sonra da vermeyeceğiz. Bu konuda hem içeride hem dışarıda Türkiye bu konuda takdir edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz kolay kurulmadı. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde o dönemde ne çileler ne sıkıntılar çekildi. Bu vatan o düşmanlardan kolay kurtarılmadı. Onun için vatanımıza, milletimize sahip çıkmalıyız. Büyük Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmasından ölümüne kadar geçen süreçte gerçekten Türkiye büyüme itibarıyla şahlanmıştır. Ama o dönemden sonra bunlara nokta konulmuştur. AK Parti dönemine kadar bu güçlü yatırımların, büyük yatırımların olmadığını görüyoruz. Bir o dönem böyle bir büyüme olmuş, ikinci büyüme performansı ise AK Parti hükümetleriyle birlikte oluyor. Eğer Türkiye bu 2 dönemdeki büyüme performansıyla büyüseydi bugün dünyanın 7. küresel büyük ekonomisi olurdu. Artık Türkiye alt yapısı sağlam, donanımları sağlam bir otomobile binmiş süratle ilerliyor. Kimsenin bu otomobili durdurup, geriye götürme lüksü yok. Artık şimdi 4. vitesdeysek 5. vitese de takacağız ve hızla yolumuza devam edeceğiz. Atacağımız adımlarla Cumhuriyetimizin 100. yılına dijital dönüşümünü tamamlamış ve yüksek verimlilikle çalışan güçlü bir sanayi alt yapısı oluşturacağız. Yükse katma değerli tarımsal üretimi olan ve küresel bazda örnek gösterilen hizmetler sektörümüzle birlikte gireceğiz inşallah" dedi.  (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: , MESİAD, Yöneticilerini, ziyaret, eden, Bakan, Elvan,, “Balık, çiftliklerini, bin, 900, metre, ileri, taşıyacağız”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Özlü Sözler
Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…


Yunus Emre
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

ş --> Haber Yazılımı