Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 13:28
 
MERYAD’ın iftarında Mersin’in sorunları masaya yatırıldı
Mersin Yatırım Dış Ticaret ve Markalaşma Derneğinin (MERYAD) her yıl geleneksel hale getirdikleri iftar yemeğinde, bu kez önemli akademik kimliklerle bir araya gelerek iftar yaptılar. Yönetim Kurulu Üyelerinin de hazır bulunduğu iftarda, kent ve ülke gündemi üzerine yapılan analizlerle beyin fırtınası yaşandı.
EKONOMİ Haberi


MERYAD, her yıl geleneksel hale getirdiği iftar programını Mezitli Hacıbaba Et Lokantası'nda gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ferudun, YK üyesi Nesim Yağmur, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet İsmail YAĞCI, Mersin Üniversitesi'nden Sosyolog Prof Dr Yaşar ERJEM, Toros Üniversitesi Dekanı Prof Dr Süleyman TÜRKEL, Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet ATEŞ, YMM Harun DUMLU gibi akademik kimlikler katıldı.

MERYAD Başkanı Coşkun Doğmuş,  çalışma ve katlılarından ötürü derneğin kurucu Başkanı Ferudun teşekkür ederek sözlerine başladı. Doğmuş, Mersin'in çevre illere göre daha fazla avantaja sahip olmasına rağmen yatırımcıyı kente çekemediğini söyledi. Özel sektörü kente çekebilmek için devlete düşen görevlerin olduğunu ifade eden Doğmuş, “Üretim yapabilmek için özel sektörün önünün açılması gerekmektedir. Kentin yatırımcıları ile buluşabilmeleri için Organize Sanayi Bölgeleri ve İhtisas Sanayi Bölgeleri yaratılmalıdır. Bu bölgelerin yaratılması içinde kent lobisinin etkin çalışma yapması gerekmektedir.

Üretime dayalı bir sistemin oluşturulmasının önemine de değinen Doğmuş, “Yatırımcıya güven verilmesi için yatırımcıları cezbedecek avantajlar yaratılmalıdır. Siyasilerde bu konuda büyük destek vererek güç birliğine katkı sunmaları gerekmektedir” dedi.

“MERSİN’İN EN BÜYÜK STK’SI OLMAK İSTİYORUZ”

Daha sonra MERYAD Kurucu Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ferudun Gündüz, MERYAD'ı büyük emek ve fedakârlıklarla kurduklarını söyledi. “Derneğimizi, kentimize ve ülkemize değer katacak bir STK olarak kurduk” diyen Gündüz, “Kişisel çıkarlar bir yana bırakılarak toplum çıkarlarının önceliğini ilke edindik.

MERYAD'ın ilkesi Bilim yolunda heyecanla, özveriyle kente ivme kazandırmak için büyük çaba sarf ediyor. Bu yönüyle üretken bir STK’yız. Bilim olmadan ülkede bir gelişme olmaz. Onun yol göstericiliği olmadan inovatif şeyler yapamayız. Ortaya bir vizyon koyamayız ve strateji oluşturamayız. Biz MERYAD da itişare kurullarını daha aktif kılmayı hedefliyoruz. Geniş çaplı bir istişare toplantısı yapıp çıkacak önerileri yönetim kuruluna sunacağız. Yeni yönetim kurulumuzun Coşkun Bey'in de katkılarıyla yepyeni bir ivme kazanacağına inanıyorum. Mersin'de en başarılı üretken ve performansı ölçülebilir bir sivil toplu kuruluşu Olmak itiyoruz. Bu konuda iddialıyız. 2019'un sonuna doğru bunun ne anlama geldiğini hep birlikte göreceğiz" dedi.

 

“AVRUPA'IN ALT GELİR SEVİYESİNE ULAŞMAYI BAŞARAMIYORUZ”

Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet İsmail YAĞCI, STK'ın önemine dikkat çekerek başladığı konuşmasında STK için çalışanlar bu işe gönülden çaba harcayan özel kişiler olduğunu, amaçlarının da ülke refahına katkı sağlamayı ilke edindiklerini bu bağlamda MERYAD da üstüne düşen görevleri kent adına sorumluluk alarak yerine getirmenin gayret gösterdiğini söyledi. Yağcı," Türkiye'nin gelişmesini ve refaha kavuşmasını diliyoruz. Böyle bir arzumu var. Ülke ekonomisinde GSMH rakamlarını 2023 hedefi içerisinde kişi başına 25 bin dolar olarak belirlendi ama konan bu hedefe ulaşılamadığını, bu gelinen noktada yıllık 2 trilyonluk bir kaynak yaratılmasıyla hedefe ulaşılabilecektir. Bir türlü Avrupa'ın alt gelir seviyesine ulaşmayı başaramıyoruz. Buna bile ulaşılsak, başarı kabul edilebilecektir." dedi.

Yağcı, bu durumdan kurtulmanın yolu yeni yatırım alanları, yatırımcıya olanaklar yaratılmasına bağlı, üretimin yükselmesi gerektiğini vurguladı. Cari açığın kapanması da ürettim girdilerini arttırmaktan geçtiğini ifade eden Yağcı," İnsan kaynakları, bir takım doğal kaynaklar ve sermayenin girişimci ruhla bir araya gelmesi lazım. En önemlisi ise yatırım için gerekli sermayeyi bulabilmek. Yerli ya da yabancı fark etmez. Türkiye'de istihdamı arttıracak, üretimi artıracak, hem yurt içi tüketimi hem de ihracatı arttıracak ve cari açığımızı kapatacak, bizi zenginleştirecek bir takım girişimci ve risk alabilecek insanlara ihtiyacımız var. Yeni yatırımcılara ihtiyaç var. Girişimciler böyle dernekler vasıtası ile teşvik ediliyorlar. O yüzden MERYAD gibi böyle derneklerin varlığı çok önemlidir. Mersin'in her çeşit sektörü karşılayacak bir kenttir. Dış ticaret fazlası veren bir kenttir. Çok önemli bir hinterlandın yurt dışına açılma noktası. Hava alanının tamamlanması ile kargo noktasında çok daha büyük bir kapasiteye ulaşabilecek bir kent Mersin. Umarım yeni OSB 'ler ile yatırımcılar buraya çekilir. Yakın bir zamanda yatırım anlamında Mersin için pozitif şeyler olacağını söyleyebiliriz. Mersin'in yaşam kalitesi anlamında cezbedici bir rolü var. Mersin son derece kucaklayıcı her türlü farklılıkları barındıran bir kenttir. Hiç kimse burada yabancılık çekmiyor. Yani yatırımcılar için en uygun kent. O yüzden yakın bir zamanda tarım, turizm, sanayi ve hizmetler anlamında gerçekten büyük bir atılım yapacağını düşünüyorum " açıklamasında bulundu.

Söz alan her konuk MERYAD’ın Mersin’e katacağı değerlerden söz ederken, kurucu başkan Feridun Gündüz’de verdiği büyük çaba ve emekten ötürü teşekkür etmeyi de ihmal etmediler. (Mersin Times)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MERYAD’ın, iftarında, Mersin’in, sorunları, masaya, yatırıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.


Konfüçyus
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı