Haber Detayı
18 Mayıs 2018 - Cuma 18:56
 
MERSİN PROTOKOLÜ 19 MAYIS’I KUTLADI
Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İlçe Belediyelerinin yanı sıra, kentin öncü sivil toplum örgüt temsilcileri, ekonomi dünyasının önde gelen iş insanları, kurum ve kuruluş temsilcileri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla birer kutlama mesajları yayınladılar.
DİĞER Haberi


Mersin Valisi Ali İhsan Su, 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı bağımsızlık meşalesi ile Türk milletinin, O’nun öncülüğünde birlik ve beraberlik duyguları içerisinde vatanın bağımsızlığı için başlattığı istiklal ve istikbal mücadelesini kazanarak zaferle taçlandırdığını söyledi. Vali Su, 'Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı' dolayısıyla yayınladığı mesajında, kazanılan bu zaferle birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün istiklal ve istikbalimizi gençlere emanet ettiğini vurgulayarak, "Geleceğimizin teminatı gençlerimizin de Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendilerine armağan edilen bugünün öneminin bilinci içerisinde, ilelebet payidar kılınmak üzere kendilerine emanet edilen ülkemize, tarihimizden ilham alarak var güçleri ile sahip çıkacaklarına, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefine ulaştıracaklarına yürekten inanıyorum" dedi. 

 

KOCAMAZ; "19 MAYISTA TÜRK MİLLETİNİN MAKUS TARİHİ DEĞİŞTİRMİŞTİR" 


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise devletlerin, 40 yıllık zaman dilimleri halinde atılımlar yaptıklarına işaret ederek, "İlk 40 yıl kuruluş dönemidir. Milli hislerin en yoğun olduğu bu dönemde belli bir hedefe kilitlenmiş olan millet, varını yoğunu ortaya koyarak büyük kayıplar verme pahasına devletini kurar ve altyapısını oluşturmaya başlar. İkinci 40 yıl kurumsallaşma dönemidir. Milli hisleri öncekinden az olmayan yeni nesil, kurumsallaşmasını tamamladığı devletini atılımlar yapmaya hazır hale getirir. Kurumsallaşmasını tamamlayan, kurucusu felsefesi milletin tüm fertlerince idrak edilen devlet, büyük hedeflere ulaşmak için hamle üstüne hamle yenilemeye başlar" diye konuştu. 
 

Dünya tarihinin en kanlı ve en büyük savunma savaşı olan Çanakkale cephesini de kapsayan zorlu bir dönemden nice kayıplar vererek çıkmayı bilen Türk milletinin makus talihinin 19 Mayıs 1919’da değişmeye başladığını aktaran Kocamaz, "Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın bundan tam 99 yıl önce Samsun’a çıkarak başlattığı kutlu bir yürüyüş sonunda ilelebet yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyetini el birliğiyle kurduk. Büyük Atatürk şanlı milli mücadelemizin başlangıç günü olan 19 Mayıs tarihini Türk gençliğine armağan ederek hem uzak görüşlülüğünü göstermiş hem de bağımsızlığın ancak milli tarih şuuruna sahip bir gençlik tarafından korunup geliştirilebileceği mesajını vermiştir" ifadelerini kullandı. 
 

HAMİT TUNA: “GENÇLERİMİZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR" 

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, milli mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs tarihinin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk gençliğine bayram olarak armağan edildiğini vurgulayarak, "Bu anlamda gençlerimiz bugünlerin sigortası, geleceğimizin teminatıdır. Ulu Önderimizin Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği yarınlarımızın güvencesi gençlerimize güveniyoruz. Ülkemizin geleceğe taşınması için özveriyle çalışacaklarına inanıyoruz” dedi. 

 

MTSO BAŞKAN KIZILTAN, “TÜRK MİLLETİNİN YENİDEN DOĞDUĞU GÜNDÜR”

 MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “19 Mayıs’ın bir milletin kaderinin değiştiği, yeniden doğduğu gün olduğu gündür. Umudun, dayanışmanın, birliğinin adıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarih sahnesine çıkmasının temellerinin atıldığı, yok edilmek istenen bir milletin küllerinden doğmasının adıdır. 19 Mayıs, milletine inanan bir liderin ve vatan sevgisi dolu kurucu atalarımızın fedakarlık ve vatan sevgisi ile dolu mücadelelerinin adıdır. Bu büyük günün gençlere ithaf edilen bir Bayrama dönüştürülmesi bir tesadüf değil; aksine Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini en doğru yere emanet etmenin bilincinin bir sonucudur. Gençlerimizin bu sorumluluk ve minnet duygusu ile bu bayrağı daha da yükseklere taşıyacağına olan güvenimiz tamdır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve tüm Mersinlilerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

 

“HAYATIN BÜTÜN KATMANLARINDA GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR”

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin mesajında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl önce bağımsızlık mücadelesinin ilk adımı olan Samsun’a çıkışını bir kez daha kutluyoruz. Bütün ülkeler, her zaman yeni yetişen nesil ile gücüne güç katar. Hayatın bütün katmanlarında gençlere büyük ihtiyacımız vardır. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz gençlere güvenimiz sonsuz olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”  Sözlere yer verdi.

 

ÖZDEMİR: "GÜCÜMÜZ VE GELECEĞİMİZ GENÇLERİMİZDİR" 

Mersin Barosu Başkan Vekili Gazi Özdemir, 19 Mayıs 1919 tarihinin, Türkiye Cumhuriyeti için önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu söyledi. Özdemir, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Samsun’da başlayan direniş ve bağımsızlık mücadelesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temelleri atılmış, Türk milletinin bağımsız ve hür yaşama emelleri bir kez daha gerçekleşmiş, Türk milleti adeta yeniden doğmuştur. İstiklal Savaşı’nın başlatıldığı bu tarihi adım, milletimizin birlik ve beraberliğinin adı olmuştur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, geleceğimizin mimarı olan gençlerimize olan inancını her fırsatta dile getirmiş ve ‘vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır’ diyerek, gençlere duyduğu inancı açıkça belirtmiştir" diye konuştu.  (Mersin Times)

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MERSİN, PROTOKOLÜ, 19, MAYIS’I, KUTLADI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı