Haber Detayı
17 Temmuz 2018 - Salı 04:11
 
Mersin'in gurur kaynağı kadınları...
Çoğu zaman “Elinin hamuruyla erkek işine karışma” ve “Kadının yeri evidir” gibi söylemlere inat üreten kadınlar, hayatın her alanına yenilikler katıyor. Hemcinslerine model olan kadınlar aynı zamanda; bilim kadını olarak da topluma ışık olarak güven veriyor. İş dünyasında emsal başarılara imza atan kadınlar, “iş adamı” teriminin yanına “iş kadını” tanımını ekleyerek, “iş insanları” kavramının doğmasını sağladı… Üreten ve asla pes etmeyen kadınlarımızın hikâyelerini ele alarak başarılarının dilden dile dolaşması amacıyla Mersin Times ailesi olarak bu sayımızda başarılı 3 kadının hikâyelerine yer verdik.
EKONOMİ Haberi


MERSİN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI BAŞKANI PROF. DR. ESEN AKBAY:

 

“Erkek Meslektaşlarımla Aynı Koşullarda Çalıştım, Aynı Sorumlulukları Aldım”

Esen Akbay, Erzurum’un Ilıca İlçesinde doğdu. Baba mesleğinden kaynaklı Türkiye’nin birçok şehrinde yaşayarak, ilk orta ve lise eğitimini tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. İç Hastalıkları ihtisasını Gazi üniversitesi Tıp Fakültesinden aldıktan sonra mecburi hizmetini yaptı. 1998 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi kadrosunda çalışmaya başladı. 2002 yılında Endokrinoloji ve Metabolizma uzmanı oldu. Aynı fakültede 2004 yılında doçent, 2010 yılında profesör unvanını aldı. Halen Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bilim Dalında Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi olan Akbay, evli ve iki çocuğu var.

 

 

Anne olması nedeniyle, bilim dünyasında kadın bilim insanı dezavantajlarını yaşayan Akbay, gecesinin gündüzüne karışmasına aldırış etmeden hem çalıştı, üretti hem de çocuklarına annelik yaptı.

 

 

“Kadın Olmanı Dezavantajını Yaşadım”

“Eğitim ve akademik hayatımda kadın olmanın dezavantajını yaşamadım” diyen Akbay; “Erkek meslektaşlarımla aynı koşullarda çalıştım, aynı sorumlulukları aldım. Cinsiyet ayrımcılığı ile karşılaşmadım. Ancak bir akademisyen ve aynı zamanda bir hekim olarak oldukça yoğun çalışma hayatım oldu. Çalışmalarım, bilimsel yazılarım, toplantı hazırlıklarım evimde de devam etti; gecem gündüzüme karıştı. Bu yoğun çalışma ortamında annelik görevlerimi de yerine getirmeye çalıştım. Zaman zaman çocuklarımla istediğim gibi ilgilenemediğimi de düşündüm. Ancak bilim insanı olmanın gerektirdiği özgür düşünceli, akılcı ve kararlı davranış biçimini çocuklarıma ve öğrencilerime benimseterek, onların eğitimli ve iyi bir yurttaş olmalarına katkıda bulunduğumu düşünüyorum” ifadelerini kullanarak, ebeveyn görevlerini de eksiksiz yaptığını aktardı.

 

 

“Toplum ancak bilimle kalkınabilir”

Bilim dünyasında kariyer yapmayı düşünen gençlere ve özellikle de kadınlara önemli çağrılarda bulunan Akbay, şu mesajları verdi: “Bilim yapmak düzenli ve sürekli çalışma, iyi bir gözlemci olma, sabır ve fedakârlık gerektirir. Öğrenciler üniversite yıllarının başında gelecek hedeflerini belirlemeli, uzun ve zahmetli bu yolculukta planlı bir şekilde ve çok çalışmalıdır. Mezuniyet sonrasında da üniversitelerde yüksek lisans eğitimi ve diğer akademik eğitimlere devam etmenin yollarını aramalıdır. Gençler toplumların ancak bilimle kalkınabileceğini bilmeli ve Ulu önder Atatürk ün “Benim manevî mirasım ilim ve akıldır.”

 

FULYA MELİSA AYBARS KURT (İŞ KADINI);

 

90 Ülkenin Birikimini Mersin’e Taşıyan Kadın: Fulya Melisa Aybars Kurt

Bilkent Üniversitesi Uluslar arası ilişkiler mezunu olan başarılı iş kadını Fulya Melisa Aybars Kurt; İşletme ve Uluslararası İş Hukuku alanında Yüksek Lisans derecelerine sahip. Mesleğini yaparken eğitim bilgileriyle, pratikleri harmanlayan Kurt, kısa sürede işletmesinde farklılıklara imza attı. İngilizce, Almanca ve İspanyolca dillerini konuşan Kurt, yaklaşık 90 ülkeye gitti. Bu ülkelerin insanlarını, kültürlerini tanıma ve iş yapma fırsatını yakalayan başarılı iş kadını, sektöründe başarı hikayeleri yazarak kendinden söz ettirdi. Evli ve iki kız çocuğu sahibidir. Fulya Melisa Aybars Kurt’un Kurumsal Yönetim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü olduğu Aybars Şirketler Grubu’nun temel taşı ve başlangıç noktası 2006 yılında Ankara merkezli olarak Çimento Teknolojileri ve Yatırım Danışmanlığı faaliyet kolunda hizmet vererek başladı.

 

 

“Başarı Özgüvenden Geçer”

Beyaz Çimento, Gri Çimento ve Yüksek Sıcaklığa dayanıklı kalsiyum alüminantlı çimento üretim fabrikalarının kurulumu için: teknoloji mühendisliği, makine üretimi ve montajının yapılması ve işletmeye alınması için gerekli zincirin halkalarını oluşturmuş oldu.

“Bir kadın olarak iş dünyasında yer almanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Erkek egemen bir toplumda iş kadını olmanın zorlukları nelerdir?” sorumuza şu şekilde yanıt verdi: “Öncelikle eşit imkanlar söz konusu olduğunda, hayatın herhangi bir alanında başarılı olma olasılığının kadın için de erkek için de eşit olduğuna inanırım. Hem kadın hem erkek, kadınların cinsiyete dayalı içselleşmiş ön yargılarını bir kenara bırakıp,  birey olarak öz güvenli davranarak sorunları aşabileceklerine inanması gerekli. Kadınların iş hayatında daha fazla yer alması, ekonomik fayda sağlamasının yanı sıra Türkiye’deki sosyal eşitliğin yaygınlaşması ve refah artışını da beraberinde getireceği inancındayım. Kadınların titizliği, detaycılığı ve zekaları sayesinde her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğine inanıyorum. Burada asıl önemli nokta eğitim ve kendine inanmaktır.Aile içi eğitimim, akademik geçmişim; bilgi, beceri, iletişim ve özgüvenli yapım ve kendimi devamlı gelişime ve değişime adamam, bana erkek egemen bir toplumda iş kadını olmanın zorluğunu yaşatmadı. Yaşamadım. Ben çok şanslı bir kadınım.” 

 

 

Kadınların, iş hayatında daha fazla yer alması ekonomik fayda sağlamasının yanı sıra ülkemizde sosyal eşitliğin yaygınlaşmasına fayda sağlayacağına inandığını belirten Kurt; kadınlara, “Unutmamalıyız ki anneler çocuklarının ilk rol modelidir” uyarısında bulundu.

 

“Eğitimli Kadınlar Daha Başarılı Nesilleri Yetiştirir”

“Eğitimli ve kendi ayakları üzerinde durabilen kadınlar çok daha başarılı nesiller yetiştirebilir” diyen Kurt; “Bir topluma anneler yön verir ve yine bir toplumu an-neler değiştirir. Çünkü anne aynı zamanda kadındır. Eğer güçlü, geleceği parlak bir vatan, bir Türkiye istiyorsak geleceğin an¬neleri olacak, geleceğin iş kadınları olacak kız çocuklarımızı en iyi şartlarda eğitmek ve en iyi şartlarda yetişmek için canla başla çaba sarf etmeliyiz. Böylelikle eşit imkanlar söz konusu olduğunda, hayatın herhangi bir alanında başarılı olma olasılığının kadın için de erkek için de eşit olduğunu düşünüyorum. Öncelikle hem kadınların, hem erkeklerin cinsiyete dayalı içselleşmiş ön yargılarını bir kenara bırakıp, birey olarak öz güvenli davranarak sorunları aşabilecekleri¬ne inanması gerekiyor. Kadınların, iş hayatında daha fazla yer alması ekonomik fayda sağlamasının yanı sıra ülkemizde sosyal eşitliğin yaygınlaşmasına fayda sağlayacak ve bu da refah artışını beraberinde getirecektir. Bu bağlamda girişimci kadınlarımız öncelikle eğitimlerine önem vermelidirler. Gelişime ve değişime açık, sosyal, kültürel ve beşeri ilişkilerini ön planda tutarak, yaptığı işi, girdiği sektörü çok iyi analiz edip, konuya hâkim olarak yola çıkmalıdırlar. Altyapısı sağlam, bilgi ve donanımı yüksek, ayakları yere basan, gündemi takip edip, planlı programlı hareket edebilen kadınların önünde hiçbir engel olamaz” ifadelerini kullandı.

 

SİBEL İNANDI (İŞ KADINI);

Hemşirelikten İş Dünyasına Başarılı Geçiş

Şanlıurfa doğumlu olan Sibel İnandı, 20 yıl çeşitli hastanelerde ameliyathane hemşireliği ve yöneticiliği yaptı. Ege kıyılarında küçük bir işletme kurmak isterken, üniversiteden mezun olan kardeşleriyle bir anda kendisini Marina Özsüt projesinin içinde buldu.

 

“Kadınlar sürekli kendilerini kanıtlamak zorunda kalıyor”

“Kadın çalışan, her sektör ve mecrada kendini sürekli kanıtlamak zorunda” düşüncesiyle işe koyulan İnandı, “Zaman zaman işyerinde motivasyonumun düştüğü oluyordu elbet, ama ben bir kadın olarak pes etmemeliydim. Bunun bilincindeydim ve bu nedenle hem çalışan sayısını arttırmak, hem de Mersin ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için mutlaka daha çok çalışıp daha başarılı olmalıydım. Bu düşünce benim çoğu kez işime tekrardan dört elle sarılmama ve kendime yeni vizyonlar koymama sebep oluyordu. Hem daha fazla insana iş olanağı sağlamak hem de ülke ekonomisine katkı da bulunduğum içinde kendimi şanlı görüyordum bu da beni manevi olarak mutlu ediyordu” ifadelerini kullandı.

 

 

“Hayaller içerisindeki fırsatları iyi değerlendirmek gerekir”

İnandı; “Girişimcilik, aslında daha çok hayal kurmak ve bu hayaller içindeki fırsatları iyi değerlendirmek diye düşünüyorum. Bundan sonrası ise her şeyi mükemmel hesaplasanız da bir risk almaktır. Kadın girişimci olmakta bu toplumda aslında kendi başına bir risk olarak görülmekte. Çünkü dünya ya geldiğiniz ilk andan itibaren size çizilen kadınsı roller hayatınızı şekillendirmekte ve vizyonunuzu çoğu kez köreltmektedir. Bir kadın için bu cam tavanları ve toplumsal cinsiyet kalıp yargıları kırmak oldukça zor ama imkansız değil diye düşünüyorum bizler aslında girişimcilik konusunda erkeklerden daha yenilikçiyiz, işimizi daha özenle yapabiliriz. Erkelerin atladığı bir çok ayrıntıyı görebilir ve daha sağlıklı bir vizyon koyabiliriz. Yine yaratıcılık konusunda daha yaratıcıyız, aynı zamanda daha cesaretli de olabiliriz yeri geldiğinde. Etkili bir iletişim becerimiz, farkındalık yaratmada üstünlüğümüz, birçok alanda daha fazla becerimizin olması bizi farklı kılmaktadır. Zor koşullar altında girişimci olduğumuz için daha dayanaklıyızdır” ifadelerini kullandı.

 

 

“Erkeksi bakış açısı, kadının üst düzey pozisyonlara gelmesinin önünde halen engeldir”

İçinde bulunduğu çevreden kaynaklı kadın-erkek ayrımını çok yaşamadığını ifade eden İnandı; “Erkekler çoğu kez, kadınları kendileriyle eşit görseler de bilinçaltlarına ailelerce, toplumca ve çevre tarafından yerleştirilmiş kalıp yargılar, onları yine feodal bakış açısına bir şekilde itmektedir. Ve buna bağlı davranışlar sergilemelerine neden olmaktadır. Bu nedenle etrafınıza baktığınızda girişimci kadın olabilirsiniz;  ama üst düzey pozisyonlara gelmek, bu erkeksi bakış açıları nedeniyle hala zorluğunu korumaktadır” dedi. (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Mersin'in, gurur, kaynağı, kadınları...,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Tuzağa saçtığın taneler cömertlik sayılmaz ki.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı