Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 16:09
 
Mersin Büyükşehir’i demokrasi güçleri yönetmeli!
SİYASET Haberi


Bazı şehirler vardır, önemlidir, kıymetlidir, herkesin/herkesimin mutlu, umutlu, huzurlu yaşadığı kentlerdir. Çok sayıda kent içinde mutlaka öyledir, ancak benim bu anlamda önemsediğim kentlerin başında Diyarbakır gelir. Diyarbakır’a sağ-sığ muhafazakâr yönetim biçimini hiçbir zaman yakıştırmadım. Sol-sosyal demokrat Belediyecilik anlayışının olması, devam etmesi kentin imarından çok sosyal yapısı, gelişimi, sanat alanında her daim diri olması açısından önemlidir. Tiyatrodan, sinemaya, günlük sosyal yaşama kadar uzanan yaşam biçiminin varlığı, kentin iç dinamiklerini her zaman diri tutmuştur. Bundan sonraki süreçte de, /her ne kadar şu anda kayyumla yönetiliyorsa da/ zorla gasp edilen ‘emanetin’ 31 Mart akşamında demokrasi güçleri tarafından geri alınacağına inanıyorum.

 

İstanbul, Ankara, Adana, Antalya dışında demokrasi güçlerinin kazanımı olması gereken bir diğer kentinde Mersin olması gerektiği niyetimi çok açık ifade etmek istiyorum. Mersin, Türkiye’nin yansıması bir nüfus barındırması açısından çok yönlü analiz edilmesi gereken bir kent, sosyologlarında  zaten bu yönde sayısız analiz çalışmaları var. Bu açıdan tep tip bir yönetim anlayışının hakimiyetinin varlığı kentin dokusuna, genetiğine aykırı. AK Parti iktidarının genelde yüksek oranda oy almasına rağmen yerel yönetimde başarılı olamamasının altında yatan gerçekte böyle bir durumdur. Bu anlamda yarı yarıya oy oranına sahip ‘cumhur ittifakı’ ortağına Mersin’i terk etmiş olması da bunun en bariz örneğidir.

 

Demokrasi güçlerinin ağırlıkta olduğu, birlikte hareket edilmesi durumunda sol-sosyal demokratların ortak kazanımına her zaman açık bir kent olmasını bu nedenle Diyarbakır örneği ile buluşturmak istedim.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesini CHP çatısı altında kazanmak mümkün mü?

 

Elbette ki mümkün...

 

Mersin’i çok iyi analiz edenlerden usta gazeteci Ali Adalıoğlu’nun dünkü yazısında da belirttiği gibi; bütün parametreler Kürt seçmen oylarına hitap ediyor. Bu anlamda Adalıoğlu’nun görüş ve önerilerine yüzde yüz katılıyorum.

 

Sayın Vahap Seçer’in öncülüğünde Büyükşehir’in kazanılması, bütün hesapların alt üst edilmesi mümkün. Yapılacak tek şey; Güven esası üzerinden ilkeli bir duruşla ötekileştirilen bütün kesimlerin oylarının konsolide edileceği bir zemin yaratmak ve bu zeminde buluşmaktır. Bunun içinde, yine Ali Adalıoğlu’nun görüşlerine katılarak belirtmek istiyorum ki; İlçe Belediye Başkanlıkları ve meclis üyelerinin duygusallıktan azade bir tutumla belirlenmesi, başarının ve kazanmanın anahtarı olacaktır. Bu anlamda rakip kaleye atılacak golün topu, İl Başkanı ve yönetiminde, aynı zamanda birinci derecede sorumluluğu olan Sayın Vahap Seçerdedir. Mersin’deki demokrasi güçlerinin gözü kulağı, genel merkezin kararlarından çok Vahap Seçer’in yanı sıra İl Başkanı, il yönetimi, ilçe başkanları ve yönetimlerinin üzerindedir. Bu kazanım şahsi olmayacak, demokrasi güçlerinin topyekûn kazanımı olacaktır.  (Mersin Times)

 

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Mersin, Büyükşehir’i, demokrasi, güçleri, yönetmeli!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı