Haber Detayı
10 Ağustos 2020 - Pazartesi 00:35
 
Marinaya kaçak demek, İnönü’nün askerlik yapmamıştır demekle eş değerdir
Mersin Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, kente yapılan yatırımlara ilişkin çakma lobicilerin tavır ve eleştirilerini değerlendirerek, “Bunlar yatırım düşmanı” tanımlamasını yaptı. Son zamanlarda “Kaçak yapı” denilen Marina’nın tekrar gündemleşmesine de tepki gösteren Güler, “Kaçaktır derken ‘İsmet İnönü askerlik yapmamıştır’ demekle eş değerdir” dedi.
EKONOMİ Haberi


HABER: HEVİYA UÇAR

Mersin Kamuoyunda, kentin hafızası olarak nitelendirilen Mersin Sanayici İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, Mersin’in kimliği konusunda enine boyuna değerlendirme yaptı. Mersin’in birden fazla kimliğe sahip olduğunu, çok kimlikli olduğunu, bununda büyük bir zenginlik kaynağı olarak nitelendirmek gerektiğini vurgulayan Güler, Liman Konusunda değerlendirme yaparak, “Mersinin kalbini çaldılar. Ana konteyner Limanı, Mersin limanıdır. Bunu Doğu Akdeniz diye değiştirerek adeta mersinden çaldılar. “Mersin’in kalbini çaldılar”. Çünkü Liman Mersin’in kalbidir. Ekonomisi ona bağlıdır. Yani liman odaklı gelişen bir kenttir. Mersinden limanı aldığın an, yani gerekçe kalmıyor; Kalbini çalmaktır” dedi.

 

 

“Mersin’in kalbi çalınırken kimse tepki göstermedi”

MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Güler, Mersin’e olan sevgisini şu cümlelerle dile getirdi; Biz Mersin liler yapılmayanları değil, yapılanları sorgularız. Bir şeyler yapmak suç sayılırken, hiçbir şey yapmayanlara söylenecek söz yok. Mersin’in kalbi çalınırken, Abdullah Ayan ve birkaç cılız ses dışında, Kentte yaşayanlar ve Kenti yönetenler tepki vermedi. Mersin’in sivil toplum örgütleri hiçbir şey yapmadı. Valilik, Belediyelerin hiç biri, ne Ticaret Sanayi Odası, ne Borsa, ne Deniz Ticaret Odası, ne MESİAD, ağır söyleyeyim hiçbiri tepki göstermedi. Bunun yerine, gittiler Bakandan bir demeç aldılar, onunla avundular.  Doğu Akdeniz Mersinmiş, ‘Mersin de kurulacak’ diye… Peki Mersinse, Mersin adı niye değiştiriliyor. Doğu Akdeniz yalnız Mersin değildir ki. Doğu Akdeniz İskenderun dur.  Doğu Akdeniz Osmaniye’dir. Doğu Akdeniz Adana’dır. Doğu Akdeniz Mersin’dir; Yani Hatay’dır. Şimdi Doğu Akdeniz her yerdir. O bir coğrafyadır. Halbuki Mersin bir Lokasyon‘dur. Bir yerdir. Liman bir Lokasyon a yapılır, bir coğrafyaya yapılmaz.”

 

 

“Sorgulanması gereken merciler sorgulanmıyor”

Kente yapılan yatırımlara gösterilen tepkileri örneklerle açıklayan Güler, zehir zemberek açıklamalarını “Yatırımlara ilişkin gösterilen tepki, Mersin in hayrına değil, Mesela Kromsan ı çok eleştiriliyor çok tartışılıyor ya; 1970'li yıllarda Kromsan a, bu devletin zevatı, bu ilin yöneticileri o yeri gösterdi. Kromsan kendi gelip oraya yapmadı ki. Bu yeri gösterenlere sesini çıkarmadılar. Yıllardır, Kromsan a bağırıyorlar. Yıllardır eleştiriler sorgularlar, kromsan sorgulanır, ama kromsan ın yerini gösterip oraya inşaat yaptıranı sorgulanmıyorlar. Kromsan döndü oradaki atıklarını temizlemek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Krom altıdan, krom üçe dönüştürecek bir tesis kurdu. Ama o atıkları dökecek yer göstermedikleri için kapasiteli çalışmıyor. O atıklar orda duruyor. O atıkları durduranlara sesini çıkarmıyor, ama o atıkları kaldırmak isteyen, orda teknoloji geliştirdi. Oradan kaldırmak isteyenlere, halen bas bas bağırıyorlar. Mersin Organize Sanayi Bölgesi 1970 li yılların başında Türkiye de ilan edilen ilk 7 organize sanayi bölgesinden biridir.   20 yıl çivi çakılmadı. Hiç kimse sesini çıkarmadı” ifadelerine yer verdi. 

 

 

“OSB 20 yıl kâğıt üzerinde kurulu kaldı”

Güler açıklamasına şöyle devam etti; “MESİAD 1992 yılında kurulduktan sonra OSB sorgulanmaya başlandı. Yani MESİAD kurulduktan sonra gündeme geldi. Tam 20 yıl organize sanayi bölgesi kâğıt üzerinde kuruldu, ama aktive edilmedi. Orada bekletildi, hiç kimse sesini çıkarmadı. Bas bas bağıranlar bakıyorsun ki birdenbire savunucular oluyorlar.  Bu tesisler  OSB dışında kurulurken yani Anadolu Cam olsun, Paşabahçe olsun dışarı kurulurken, Çimsa dışarı kurulurken, Azot sanayi dışarıda kurulurken, eğer OSB olsaydı bunların hepsi OSB ye kurulacaktı. Hepsinin arıtması olacaktı, hepsi temiz çalışacaktı, atık üretmeyecekti veya üretilen atıklar kontrol altına alınacaktı. Ama OSB ilan edildikten sonra, 1973'ten 1992 yılına kadar 20 yıl kimse sesini çıkarmıyor MESİAD kurulana kadar, MESİAD sahip çıktı. O dönemde, hatta eğer oraya müdür atamazsanız valilik bahçesine açlık grevi yaparız çadır kurarız derken o şekilde bir atama yapıldı. O dönem Karabük OSB’in Kurucusu Ertuğrul Karaoğuz vardı burada. O’nu önermiştik. Ertuğrul Karaoğuz atandı. Böyle başladı, OSB… Karaoğuz üzerinden. O MESİAD üyesiydi, Müdürümüzdü sonra genel sekreterimiz oldu. ŞİSE CAM Grubu için  OSB’nin dışında ilave yer satın aldı. Trakya cam oraya kuruldu,  Kromsan  gerekçe gösterilerek şişe-cam grubu sürekli taciz edildi.  Buz cam fabrikası buraya yapılacaktı. Düşman ilan edilince, vaz geçtiler, yapmadılar. Bundan sonra Mersin’de fabrika kapatmaya başladılar, Paşabahçeyi kapattılar. Yani yeni fabrika kurmak yerine, fabrika kapattılar. Buradan şimdi de Marina ya geleceğim…”

 

 

“Marinaya kaçak demek, İnönü’nün askerlik yapmamıştır demekle eş değerdir”

Son zamanlarda “Kaçak yapı” denilen Marina’nın tekrara gündemleşmesine de tepki gösteren Güler, ne zaman Mersin e olumlu bir yatırım olsa “Lobiciler” harekete geçtiğine dikkat çekti. Güler, “Marina olayı yeni bir olay değildir. Şimdi marinayı konuşalım. Marinaya kaçaktır derken ‘İsmet İnönü askerlik yapmamıştır’ demekle eş değerdir” diyerek verdiği örnek ironi ile tepkisini dile getirdi.

 

 

“Bu kent yatırımcıya düşman”

Güler, “Marina Ulaştırma Bakanlığına bağlı. Bunun,  her şeyini, tesislerin iznini ve ruhsatını Bakanlık veriyor.  Bu kent yatırımcıya düşman, şimdi deniz kentinde Doğu Akdeniz bir Yat limanı yoktu biz yıllarca buraya yat limanı yapılmasını için hep girişimde bulunduk. Yat limanları bir entegre sistemdir, tek başına değildir. Bu arada yat yanaşma yerleri de öngörüldü. Örneğin Kum kuyuda ki yapıldı. Sonra da diğer yerlere yeşil ovacıkta, Aydıncık,  Anamur bölgesinde… Tabiki, marina içerisinde her türlü yiyecek-içecek, giyecek, dinlenecek alanlar olmalıdır.


 

Düşünün bir Karayollarında bile yola çıkarken araya benzinlikler serpiştirir; Aralara dinlenme tesisleri konur ki yolcular buradan geçerken ihtiyaçlarını ikmal etsinler, dinlensinler, yat limanları da yatların ikmal noktalarıdır. Yat Limanları sadece yatların yanaştığı yerler değildir. Yat sahibi ve misafirleri buraya geldiklerinde ihtiyaçlarını karşılarken, döviz ve dolar kazandırmaları için restoranları, eğlence mekânları hatta konaklama tesisleri vb olmak zorundadır. Yatlar kendi başlarına gelmiyorlar. Geldiklerinde yolcuları ile birlikte gelmektedirler. Özcesi Marinalar, yolcuların da ihtiyacını karşılamaya dönüktür. Yapılan tesisler eleştirilirken, dünyada ki emsallerine de bakmak gerekir. Yapılaşma oranı tartışılacaksa bunun muhatabı belediyeler değil bakanlıktır.

 

 

“Mersin’e prestijli bir bölge kazandırdılar”

Mersin Marinasının ihale aşamasına da değinen Güler, “Mersin Marina 3 defa ihale edildi. Ne yazık ki Mersin'den hiç kimse talip çıkmadı.  Mersin'den talip çıkmadığı gibi, Türkiye'den de kimse talip olmadı. Her girişimde sürekli MESİAD olarak da Marinanın yapılması için girişimlerde bulunduk. Dördüncü seferde birileri geldi talip oldu yaptılar. Bana göre Allah razı olsun. Mersin’e prestijli bir bölge kazandırdılar. Misafirlerimizin geldiği zamanlar da gönül rahatlığıyla götürüp, misafir ettiğimiz, yedirdiğimiz, içirdiğimiz, alışveriş yaptığımız bir mekân yarattılar. Mersin’in en prestijli yeri ve Mersin Doğu Akdeniz'in en prestijli ili haline geldi. İşte forumla oldu, Marinayla oldu. Bunlar yokken zaten başka Mersinde geliştirilmedi. Bunlar Mersin’in prestiji” ifadelerine yer verdi.  Her gün on binlerce Mersinli burada yaşar ve eğlenir, yer-içer. Marina bir sosyalleşme alanıdır.

 

 

“Bu alanlar kapatılmak yerine çoğaltılması gerekir”

Mersin Marina kentimizin kocaman bir ihtiyacını karşıladığını kaydeden Mustafa Güler, “Sahillerimize dikkat çekelim. Sadece çim var, başka hiçbir şey yok. Teşbihte hata olmaz, sanki insanlar inek. Sahildeki bütün kafeler kapatıldı, restoranlar zaten hiç olmadı. Yani bir sahil kentinde deniz kenarında oturup da balık yiyeceği, çay- kahve içeceği bir yer olmaz mı? Tabi ki sahilde bakkal dükkân açılmaz. Sahilde yeşil alanlar içinde restoranlar açılır, kafeler açılır, çay bahçeleri açılır, Mersinliler oraya çıkacak, taşradan gelenler oraya oturup Mersin’de olmanın keyfini orada yaşayacaklar. Mersin sahilinde Boydan boya geçiyorsun yürüyenlerin tuvalete gideceği yer bile yoktu. Çişini altına yapacak millet. Böylesine zor ihtiyaçları karşılamaktan uzak bir planlama var. Marina burada kocaman bir ihtiyacı karşılıyor. Benim dileğim marina gibi doğuya doğru benzer ihtiyaçlar karşılayan orta segmentte ki insanlarında ihtiyacını karşılayan yeni alanların yaratılması lazım. Özcesi, bu alanlar kapatılmak yerine çoğaltılması gerekir” (Mersin Times)

 

 

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör:
 
Etiketler: Marinaya, kaçak, demek,, İnönü’nün, askerlik, yapmamıştır, demekle, eş, değerdir,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Bal her ağıza tatlılık verir


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı