Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 03:36
 
HDP Mersin Adayları Kurtulan ve Turan “Baskılar artırılıyor”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Adayları Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan 1’nci sıra Mersin milletvekili adayı Fatma Kurtulan basının önemine vurgu yaparak, “Gazetecilik, iyi yönetilmeyen bir Türkiye sisteminde ülkede en çok etkilenen, baskıya maruz kalan bir çalışma alanıdır” dedi. 2. Sıra milletvekilli adayı Rıdvan Turan ise “Baskın her zaman basanın olmaz, tam tersine baskının sahibi bazen mağlubiyetin sahibi olur” şeklinde değerlendirme yaptı.
SİYASET Haberi


HDP Mersin 1. Sıra milletvekili adayı Fatma Kurtalan ve 2. Sıra milletvekili adayı Rıdvan Turan, Mersin Gazeteciler Cemiyetinin yeni yönetimini ziyaret etti. Konukları MGC Başkanı Turgay Demirtaş, Başkanvekili Neslihan Yalçın ve Genel Sekreter Kerem Türk karşıladı. Cemiyetin yeni yönetimine hayırlı olsun temennisinde bulunan Vekil adayları, daha sonra MGC basın salonunda, gündeme dair gazetecilere birer açıklama yaptılar. İlk sözü alan 1. Sıra Milletvekili Adayı Fatma Kurtalan, “MGC için yeni bir süreç başladı. Yeni yönetime seçilen arkadaşlara görevlerinde başarılar diliyorum. Seçim çalışması kapsamında mümkün mertebe Mersin’deki herkese ulaşmaya çalışıyoruz. O nedenle Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etmek oldukça önemli. Gazetecilik, iyi yönetilmeyen bir Türkiye sisteminde ülkede en çok etkilenen, baskıya maruz kalan bir çalışma alanıdır” dedi.

 

‘YA TARAF OLURSUN YA DA BERTARAF’ SÖYLEMİNDEN GAZETECİLER ETKİLENDİ

Kurtalan, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a yüklenerek “Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çok sık dile getirilen ‘Ya taraf olursun ya da bertaraf’ söyleminden en çok etkilenen gazeteciler olmuştur. Muhalif olan herkesin zarar gördüğü, etkilendiği, baskı ve şiddete maruz kaldığı bir tek adam dayatmasıyla karşı karşıyayız. Bu tek adamlık yaşamımızın her alanında dayatılıyor. 7 Haziran’da HDP olarak bunu görmüştük, itirazımızı o zamandan başlayarak gerçekleştirdik ve bu itirazları sandığa da yansıttık. Yok sayılan bir seçim süreci oldu. Ardından 1 Kasım ve şimdi de gelinen süreçte yeniden, biraz da 7 Haziran sürecinde olduğu gibi şiddetle ve savaş politikaları söylemlerini büyüterek seçimi yeniden kazanmayı hedefliyor” şeklinde konuştu.

 

“DERDİMİZ TEK ADAM DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilerine devam eden Kurtalan, “Bizim derdimiz bir adam değil. Bu yaratılmak istenen sistemle derdimiz var. Tek adamlık sistemi rejimi Türkiye’deki dokuya hitap etmiyor, çoğulcu değil, herkesi yok sayıp reddediyor” şeklinde konuştu. Parlamentonun itibarını yitirdiğini iddia eden Kurtalan, “Saray emrediyor, başbakan da dahil bakanlar ve diğer kurumlar da gereğini yapıyorlar. Bu sistemi reddediyoruz. Bu sisteme karşı HDP olarak en güçlü örgütlü gücümüzü sandığa götürmeyi hedefliyoruz. Bir kadın partisi olarak kendimizi tanımlıyoruz. Sahada kadınların desteğini çok yoğun görüyoruz. O da şunu gösteriyor ki bu sistemden en çok zarar gören kadınlar ve gençlerdir. Muhalefet ettiği için, itiraz ettiği için, eleştirdiği için birçok gazeteci tutuklandı”  dedi.

 

“İTİFAKA İHTİYACIMIZ VAR”

Kurtalan son olarak, “İyi yönetilmeyen bir ülkede güç birliğine, ittifaka ihtiyacımız var. Biz Mersin’in tek adam rejimine geçit vermeyeceğine inanıyoruz. Sahada gördüğümüz bu, sandığa da bunu yansıtmamız gerekiyor. Mersin, tüm halkların ve farklı inançların bir arada kardeşçe yaşayabildiği bir kent. Ülkemizin özgürlüğü ve adaleti için tüm bu farklılıklarla sandığa gitmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.


“BASKIN HER ZAMAN BASANIN DEĞİL”


Ardından söz alan HDP Mersin 2’nci sıra milletvekili adayı Rıdvan Turan, iktidarın ‘Baskın basanındır’ fikriyatıyla gündeme getirdiği erken seçimlere 15 günlük bir süre kaldığını hatırlatarak şöyle devam etti:“Baskın her zaman basanın olmaz. Tam tersine baskının sahibi bazen mağlubiyetin sahibi olur. Bizim Halkların Demokratik Partisi olarak ve genelde muhalefet cephesi olarak meseleye yaklaşımımızın özü budur. 16 yıldan beri ülkeyi son derece kötü bir biçimde yöneten ve gelinen noktada ekonomiden, siyasete ve toplumsal yaşama kadar bütün alanları tahrip eden iktidar zihniyeti en sonunda seçimleri olağan zamanında değil, 1.5 yıl öncesinde yapmak zorunda kalmıştır. Tabii sorulması gereken soru; madem her şey yolundaydı neden 1.5 sene öncesinde yapıyorsunuz? Yok, işler yolunda değilse Türkiye halkları size neden bu seçimlerde oy versin? Gerçekten ülkenin bütün dengeleri darmadağın olmuş durumda. Adalet mekanizması yerlerde sürünüyor.”


24 HAZİRANDA TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇILACAK
 

Mersin’de ki seçim çalışmalarına da değinen Rıdvan Turan şu iddialarda bulundu:
“Kamu yönetimi adeta AKP’ye bağlanmış durumdadır. Seçim çalışmaları ilimizde de olduğu gibi en yüksek kamu yöneticilerinin AKP ile beraber seçim çalışması sürdürmesi biçiminde cereyan ediyor. Demokratik alanın tamamen tasfiye edildiği, meclisin hükmünün kalmadığı, Cumhurbaşkanının bütün yetkileri tek elde topladığı bir ülke manzarası ile karşı karşıyayız. Bir tarafta kötü giden şeyler var. Ama, Türkiye halklarının aynı zamanda bir mücadele birikimi var. Hele ki eğer haziran ayından bahsediyorsak; şu içinde olduğumuz günler 2013 yılında gezi direnişinin yıldönümüne tekabül eden bir dönemdir. Aynı zamanda 7 Haziran 2015’te de ‘Seni Başkan Yaptırmayacağız’ sloganıyla çıktığımız yolda; onu başkan yaptırmamışlığımızın da yıldönümüdür. 2015 başarısı hiç kuşkusuz ki başta gezi olmak üzere ülkemizdeki çok boyutlu toplumsal ve siyasal mücadelelerinin sonucunda kazanılmıştır ve onu bu suretle halklar başkan yaptırmamıştır. Şimdi 24 Haziran’da ise bu dinamizm bir taraftan gezi direnişinin yarattığı toplumsal dinamik diğer taraftan da 2015 yılındaki kazanmışlığımızın birikimi üzerinde yeniden bir toplumsal ve siyasal cevap haline dönüşecektir. Bundan hiç kuşkumuz yok. 7 Haziran’da nasıl başarmışsak 24 Haziran’da da ülkenin demokratik geleceği için barışı ve kardeşliği için insanların eşit yaşaması için eminiz ki sandığa gidecek milyonlar artık AKP’ye yeterlik verecektir ve Türkiye’nin bu anlamda önünü açacaklardır.”


“ÜLKEYİ İFLAS NOKTASINA SÜRÜKLEMİŞ DURUMDA”


HDP olarak öncelikle yüzde10 barajını aşarak, muhalefetin parlamenter çoğunluğunu elde etmesi için de bir çaba içerisinde olduklarının altını çizen Turan sözlerini şöyle tamamladı:
“Halkların Demokratik Partisi’nin yüzde 10 barajını aşarak parlamentoya girdiği durumlarda AKP- MHP koalisyonunun meclis çoğunluğunu elde etmesi mümkün olmayacaktır. Özellikle ikinci tura kalacak Cumhurbaşkanlığı seçimi göz önünde bulundurulduğunda muhalefetin de ikinci turda kendi adayını cumhurbaşkanı olarak belirlemesi şaşırtıcı olmayacaktır. Gerçekten çok ciddi travmalardan geçtik. 16 yılın başında ‘ülkeyi bir anonim şirket gibi yöneteceğim’ vaadiyle iktidara gelen Erdoğan ve ekibi en sonunda anonim şirket gibi yönettiği ülkeyi iflas noktasına sürüklemiş durumda. Bugün ekonomiden, siyasete, toplumsal yaşama ve komşularımızla uluslararası ilişkilere kadar bir kriz dinamiğinden bahsediyorsak bu kriz dinamiğinin birinci elde sebebi bu ülkedeki bütün kararları bir kişinin veriyor olmasıdır. Her şeyin bir kişinin iki dudağı arasına sıkıştırılmaya çalışılmasıdır. Demokrasi olmadan ekonomi düzelmez, demokrasi olmadan siyasal yaşam kendi dinamikleri ile atmaz. Demokrasi olmadan toplumsal hayat var olamaz. Demokrasi hepimizin aşıdır ve ekmeğidir. Demokrasi olmadan uluslararası ilişkiler rayında gitmez ama meclisin etkisizleştirildiği OHAL ile seçime gittiğimiz ve aynı zamanda siyasi olarak bir bütün olarak muhalefet olarak tasfiye edilmeye çalışıldığı bir yerde elbette demokrasinin d’sinden bahsedebilmek mümkün değildir. İşte Halkların Demokratik Partisi’nin esas kavgası tahrip edilen, yok edilmeye çalışılan demokrasiyi tekrar getirmek ve kurumsallaştırmak suretiyle bu ülkemizin çoğulculuğunun siyasi alana yansımasını sağlamak ve gerçekten üniter devlet yapısı içerisinde hiç kimsenin ötekileştirilmediği, kimsenin bir diğerini kem gözle görmediği barış içerisinde yeniden toplumsal bir hayatı kurmaktır.” (Mersin Times)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HDP, Mersin, Adayları, Kurtulan, ve, Turan, “Baskılar, artırılıyor”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı