Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 15:00
 
DENEYİMLERİNİ PAYLAŞAN AŞUT "SİYASET EKONOMİYE KARIŞMAMALI"
Mersin Ticaret Sanayi Odası önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut; “Almanya’da meslek liselerinin ışıkları 24 saat yanıyor. Bizde de öyle olmalıdır. Sadece teorik okul değil, uygulamaların daha çok olduğu, değişen teknolojiye göre revize edilen yerler olmalıdır” dedi.
EKONOMİ Haberi


Sanayi 4.0 ve eğitimde kalite önerilerini sürekli hafızalara kazıyan MTSO Eski Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Times’a özel açıklamalarda bulunarak, sanayi üretimi, eğitim ve dijital üretim hakkında açıklamalarda bulundu. Görevi bırakma sürecini anlatarak açıklamalarına başlayan  Aşut; “Tüm görevlerimi Mersin’i seven arkadaşlarıma teslim etti. Yetkin kişilere sevk ettiğim için çok mutluyum. Hep aynı yerlerde kalacak halimiz yok. Ben kararımı beş yıl önce seçimi kazandığımda vermiştim. Ama doğru bir şekilde ekip oluşturarak, yetkin ve Mersin’i seven kişilere görevi devrederek ayrıldığımı düşünüyorum” dedi.

 

“SİYASET EKONOMİYE KARIŞMAMALI”

Son zamanlarda seçim tartışmalarıyla ekonominin siyasetin gölgesinde kalmasını konusunda ise Aşut şu değerlendirmede bulundu: “Sürekli olarak ‘dövizle borçlanmayın. Türk lirasıyla çalışın’ uyarısında bulundum. Bugün herkes bu durumdan söz ediyor. Bunu biz yıllar önce söylerken insanlar şimdi dillendiriyorsa bu durum bizim dünyayla ne kadar entegre çalıştığımızı gösteriyor. Siyasiler ekonomi dünyasının işlerine karışmasalar bazı şeyler daha iyi olur. Bir siyasi bir laf ediyor ondan sonra ekonomi alt üst oluyor. Borsa hemen uçuşa geçiyor.”

‘SORGULAYAN EĞİTİM’ VURGUSU

Aşut; “Her şeyin başı eğitim diyoruz. Artık slogan haline geldi. Her şeyin başı eğitim ama eğitimin başı nedir? Sadece eğitim diyerek, ne türlü olursa olsun bir eğitim yeter mi? İçinde sorgulayan bir zihin olmayan; cevapları ezberleyen değil de, soru sorabilen bir zihin yapısı olmayan; içinde merak duygusu ve yaratıcılık olmayan; içinde öz güven ve değişen durumlara uyum sağlama becerisi olmayan bir eğitim sizce eğitim midir? Yani, ne olursa olsun, nasıl olursa olsun eğitim değil, bunları veren doğru, bilimsel, analitik düşünmeyi, eleştirel düşünmeyi odak yapan bir eğitim ancak ihtiyacımız olan o insan kaynağını yetiştirebilir. Yoksa dogmatik eğitimlerde eğitimdir ama insanı da, toplumu da bir yere taşımaz” ifadelerini kullandı.

 

“OKULLAR TEKNOLOJİYE GÖRE REVİZE EDİLMELİ”

Meslek liselerinde 24 saat eğitim verilmesini öneren Aşut şunları kaydetti: “Üretim anlamında eğitim denince aklımıza elbette mesleki eğitim geliyor… Var olan mesleki eğitim sistemimiz vasıflı ara elemanı yetiştirebiliyor mu? Sorusu sürekli sorduğumuz bir soru. İlber Ortaylı’nın çok güzel bir tespiti var: ‘Gelişmiş uluslar insanını eğiten uluslar değildir, insanlarını vasıf ve becerilerine göre sınıflandırabilen uluslardır.’ Biz daha çocuklarımızın, gençlerimizin becerilerini ölçmeyi başaramıyoruz. Aileler kendi hayallerine göre çocuklarına meslekler belirliyor. Ama bu çocuğun hayali nedir ve daha önemlisi bu çocuğun becerisi, yatkınlığı, yeteneği nedir diye soran da yok. Bunu bilimsel anlamda ölçen de yok, bu vasıfları verdikten sonra, insanımızı kendi becerilerine göre istihdam edebilme başarısı da yok… Ne yazık ki eğitim fakültelerimiz bu konularda konuşmuyor. Ben akademisyenlerin güzel çalışmaları olduğunu biliyorum. Ama üniversitelerimiz bu çalışmaları topluma yaymalı, somut hale getirmeli ki bu bilimsel çalışmalara göre politikalar üretilsin. Meslek liselerine gelince; meslek liseleri Almanya’da 24 saat ışıkları yanan okullar. Bizde de öyle olmalıdır. Sadece teorik okul değil, uygulamaların daha çok olduğu, değişen teknolojiye göre revize edilen yerler olmalıdır. Ve bence mutlaka iş dünyasının vizyonuna göre, iş dünyasının yönetiminde olduğu, müfredatı belirlerken iş dünyasının görüşlerinin alındığı gerçek ara eleman yetiştiren yerler olmalıdır. Hatta bir adım iler gitmek isterim: meslek liseleri TOBB gibi bir üst çatı yönetimine devredilmelidir. Bu tartışılmalıdır.”

YÜKSEK TEKNOLOJİ VE DİJİTALLEŞME

“Yaptığım iş gereği teknolojiyi yakından takip etmek zorunda kaldım” diyen Aşut; “Özellikle Aşut Fiberglass olarak yurt dışına iş yaptığımız için ve yabancı firmalarla ortak işler yaptığımız için dünyadaki teknolojik gelişmeleri çok çok önceden izleme imkanımız oldu. Bu neden ülkemizde de olmasın hayali her vatansever gibi, bizim de sürekli düşündüğümüzü bir şey oldu. Bulunduğum her görevde önce insan kaynağını gelişen ve değişen teknolojiye uyum sağlar hale getirmeye çalıştım. Daha sonra, bulunduğum kurumların teknolojik alt yapısını tam dijital hale gelmesine önem verdim. Görev aldığım her kurumda sürekli eğitim, yüksek teknolojili üretim ve hizmet ve dijitalleşme her zaman odak noktam ve hedefim oldu. Bu vizyonu kitaplaştırarak topluma yaymanın da bir görev olduğunu düşündüğüm için kendimce bu mütevazi kitapları hazırladım. Biz yazar değilim… Sanatçı da değilim. Ama kendimce bildiklerimi ve kendi yorumlarımı paylaşmak istedim. Umarım küçük de olda bir farkındalık yaratmışımdır” şeklinde konuştu. (Mersin Times)

 

 

 

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: DENEYİMLERİNİ, PAYLAŞAN, AŞUT, "SİYASET, EKONOMİYE, KARIŞMAMALI",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı