Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 14:54
 
ÇOCUĞUNUZU ANLAMAKTAN KORKMAYIN!
Öğrenme güçlüğü olan disleksi konusunda velileri uyaran Psikolog Fahriye Cengiz, “Özellikle okuma-yazma ve temel matematik becerilerinin öğrenildiği okulun ilk yılında yaşanılan bir takım problemler çocukların tüm eğitim hayatlarını ve öğrenme süreçlerini derinden etkileyebilir” dedi.
EĞİTİM Haberi


Mavi Danışmanlık Merkezi Psikologlarından Fahriye Cengiz, kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğu olan disleksi hakkında velilere uyarılarda bulundu.

“Öğrenme, biz insanların yaptığı bir şeydir” diyen Psikolog Cengiz; “Geçmişte türümüzün devamını sağlamış ve bizi kolayca uyum sağlayabilir duruma getirmiştir.  Öğrenme, aklımızı ihtiyaç duyduğumuz beceri ve yeteneklerle donatır. Bağımsız bir bireyin hayatı öğrenme olmadan düşünülemez. Öğrenmenin birçok şekli ve çeşidi vardır. Dolayısıyla öğrenmeyi tek bir süreç olarak düşünmekten çok, “öğrenme” kelimesinin akıldaki zihinsel olayların geniş bir alanından söz eden bir terim olduğunu düşünmek daha gerçekçi olabilir” dedi.

 

“OKUL İLE BAŞLAYAN BİR SÜREÇ DEĞİLDİR”

Cengiz; “Doğum öncesi dönemde bile basit öğrenmenin bazı türleri yer alabilir. Bebekler, doğduktan kısa bir süre sonra öğrenmek için fırsatlar elde etmeye başlarlar. Beyinlerinin gelişimi tamamlanmamış olmasına rağmen öğrenmede çabucak gelişme kaydederler. İlk altı ay içinde bile bebeklerin aktif öğrenciler olduğu açıktır ve iyi ilerlemeler kaydetmeleri öğrenmeye dayanır. Yani öğrenme aslında okul ile başlayan bir süreç değildir. Okula ilk defa gelen çocuk, zaten 5 yaşındaki bir çocuğun ihtiyaç duyacağı bilginin birçok parçasına sahip olduğu gibi, birçok önemli yeteneği kazanmış olan uzman bir öğrencidir” ifadelerini kullandı.

 

BU CÜMLELERE DİKKAT!

Ancak, ailelerin hayatlarını değiştiren önemli olayların başında çocuklarının okula başlaması gelir. Bu heyecanlı ve zor süreç her zaman beklendiği şekilde ilerlemeyebilir. Bu durumla ilgili Fahriye Cengiz şunları kaydetti: “Özellikle okuma-yazma ve temel matematik becerilerinin öğrenildiği okulun ilk yılında yaşanılan bir takım problemler çocukların tüm eğitim hayatlarını ve öğrenme süreçlerini derinden etkileyebilir.

-Çok zeki ama…..

-Okumayı öğrenemedi

-Harfleri okumakta ve yazmakta güçlük çekiyor

-Tahmin ederek okuyor

-Sesli okurken ritim ve tonlaması bozuk

-Okuduğunu anlamıyor

-Büyük-küçük harf ve hece bölme hataları yapıyor

-Yazısı okunaksız ve yavaş yazıyor

-Bazı harfleri/heceleri ters yazıyor

-Sayıları ters yazıyor

-İşlem yapmakta zorlanıyor

-Çarpım tablosunu ezberleyemedi

Yukarıdaki cümlelerden birkaçını çocuğunuz için kullandıysanız, mutlaka bir uzmana danışmanız gerekiyor. Çünkü bu maddeler son zamanlarda görülme sıklığı artan disleksinin en belirleyici özellikleri arasındadır. Günümüzde kabul edilen tanımıyla disleksi; normal ve normalüstü zekaya rağmen okuma, yazma ve matematik gibi akademik becerilerde görülen gelişimsel bir öğrenme güçlüğüdür. Dislektik çocukları farklı öğrenen çocuklar olarak görmek ve güçlük çektikleri alanlara yönelik, özel eğitim uzmanı tarafından hazırlanmış bir eğitim verildiğinde öğrenebileceklerini unutmamak gerekir.

“ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK”

Disleksi eğitimciler ve aileler tarafından yeterince bilinmediğinden, bu özel duruma sahip olan çocuklar gerek okul içinde gerekse aile ve çevre içinde pek çok problemle karşılaşmaktadır. Bu problemlerin en başında “öğrenilmiş çaresizlik” olarak bilinen özgüven kaybı gelmektedir. Çünkü çocuğun okul çevresinde, önceden karşılaşmadığı çok farklı koşullarda öğrenmesi gerekebilir. Bu ortam zaten çocuklar için yeterince zor bir geçiştir. Bunun üzerine gerek çocuğun diğer çocuklara göre farklı öğrenme süreçlerinin olması gerekse bu konularda eğitimcilerin yeterli bilgiye sahip olmaması süreci daha da zorlaştırmaktadır.

Tüm bu sebeplerden kaynaklı özellikle ebeveynler okul ile birlikte çocuklarının bazı konular da becerikli ama özellikle akademik anlamda sınıf ortalamasının gerisinde görüyor ise; çocuğunun yetersiz, tembel, beceriksiz olduğunu düşünmekten ziyade çocuğunu daha yakından tanıma fırsatı olarak değerlendirmeli bu süreci. Her çocuğun biricik ve özgün dünyalarının olduğunu unutmamak, onları tanımaya çalışarak en doğru öğrenme programını hazırlamak en önemli adımdır.” (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: ÇOCUĞUNUZU, ANLAMAKTAN, KORKMAYIN!,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı