Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 11:17
 
Başkan Seçer: Kalemini satanlarla işim yok
Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı, tarihinde ilk kez bir çalıştay düzenleyerek, basın emekçileri ile bir araya geldi. Çalıştayda bir konuşma yapan Başkan Vahap Seçer, “Kalemini demokrasi çerçevesinde, objektif kullananların karşısında ceketimi iniklerim. Ancak, kalemini satanlarla işim yok” dedi.
GÜNDEM Haberi


Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından ilk kez bir çalıştay düzenlendi ve basın emekçileri ile bir araya gelindi. Katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde Stratejik Planı’nı çizmeye devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda, Abdi İpekçiler’den Uğur Mumcular’a, Metin Göktepe’lere kadar tüm basın şehitleri saygıyla anıldı. Ardından Basın Yatın Daire Başkanı Duygu Canova açılış konuşması yaparak, Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan hizmetlerin önemini duyurma konusunda basının önemine değindi.

 

 

“Beraber düşünelim, beraber konuşalım, beraber çalışalım”

Ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in 5 yıllık yol haritasını hazırlayacak olan Stratejik Plan doğrultusunda basın mensupları ile bir araya geldiklerini ifade etti. Seçer, “Umut ediyorum bu ilk toplantı, bundan sonraki süreçte yerel yönetimlere sadece Büyükşehir ve Mersin’de değil, tüm Türkiye sathında örnek teşkil eden bir toplantı olur. Yeni bir dönem başlıyor dedi” dedi.

 

 

“Kalemini satanlarla işim yok”

Abdi İpekçi, Hrant Dink, Metin Göktepe, Ahmet Taner Kışlalı ve Uğur Mumcu gibi birçok basın emekçisini anarak konuşmasını sürdüren ve bu isimlerin hayatları boyunca kalemlerini, satmadıklarını dile getiren Başkan Seçer, “Siz basın emekçilerisiniz. Çok değerli meslektaşlarınız Abdi İpekçi’den başlıyoruz, en son Hrant Dink’e kadar, Metin Göktepeler, Ahmet Taner Kışlalılar. Birçok değerli kalem. Bunlar satılan kalemler değil. Hiçbir zaman siyasetin tahakkümü altına girmemiş kalemler. İşte böyle gazetecilere, böyle basın mensuplarına, böyle vatan evlatlarına saygı duyarak konuşmama başlamak istiyorum. Gündemimde basın deyince bu temel prensipleri şiar edinmiş bu basın şehitlerinin Türkiye adına, dünya adına Türkiye barışı, dünya barışı adına ortaya koyduğu mücadeleden ve onların değerlerinden yola çıkarak değerlendirme yapıyorum. Yoksa kalemini satanlarla işim yok. Egolarıyla, bunalımlarıyla, depresyonlarıyla, kompleksleriyle kalemini kılıç gibi kullanıp, ne söylediğini, ne yazdığını bilmeyen insafsızlarla, vicdansızlarla işim yok. Allah onları ıslah etsin, onlarla işimiz yok” diye konuştu.

 

 

“Biz nereden gelip, nereye gideceğimizi biliyoruz”

Halkın 31 Mart’ta sadece belediye başkanlarını değil, Türkiye’nin gelecekte tarihini yazacak siyasal kimlikleri de seçtiğinden bahseden Seçer, “Bizim yolumuz belli, derdimiz belli. Yolumuz sadece Mersin’in değil, Türkiye’nin kalkınması. 31 Mart’ı iyi okumak lazım. 31 Mart’ta Mersin halkı sadece Büyükşehir Belediye Başkanını seçmedi. Bunun altını kara kalemle çiziyorum. İstanbul’da İstanbul halkı rakibini 2 kez tuş eden Ekrem İmamoğlu’nu seçerken sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanını seçmedi. Türkiye’nin gelecekte tarihini yazacak siyasal kimlikleri seçti. Çünkü böyle önemli, değerli bir misyon yükledi. Ben bunun farkındayım. Benim dışımda, benimle beraber görev yapan, başta benim dışımdaki 10 büyükşehir belediye başkanı, 10 il başkanı ve toplamda partime mensup 251 belediye başkanı bunun bilincinde. Ne yaptığımızı biliyoruz. Ne yapacağımızı da biliyoruz. Nereden geldik, hangi noktadayız, nereye gideceğimizi de biliyoruz” dedi.

 

 

“Siz temel 4. kuvvetsiniz”

Basın mensupları ile 5 yıl boyunca yol arkadaşlığı yapacaklarını dile getiren Seçer, “Basın, medya, gazetecilik, haber alma özgürlüğü, doğru, tarafsız ve kimlikli basın. Bunlar çok önemli değer yargıları. Anayasamız amir hüküm altına almış. Basının değerini ortaya koymuş. ‘Basın hürdür sansür edilemez’ demiş. ‘Devlet basın ve haber alma hürriyetini sağlayacak tedbirleri almak durumundadır’ demiş. Anayasal hak. Bunu tabi ki devlet kavramını istediğiniz gibi sürdürebilirsiniz. Hukuk devlet, demokratik devlet. Katılımcı demokrasilerin etkin ve hâkim olduğu devletten bahsediyoruz. Eğer kuvvetler ayrılığı prensibine sıkı sıkıya bir devlet içerisinde ya da bir ülke toprakları üzerinde siz basın mensupları görev yapıyorsanız işte siz temel 4. kuvvetsiniz. Yasama, yürütme, yargı ve basın. Bunlar görev ve sorumluluk alanları içerisinde görevlerini yaptıkları sürece o ülkenin bileğini kimse bükemez” diye konuştu.

 

 

“Demokratik ülkelerde basının gücü tartışılamaz”

Demokratik ülkelerde basının gücünden söz eden Başkan Seçer, şunları söyledi: “Demokratik ülke demek, bağımsız ülke demektir. Demokratik ülke demek ekonomisi zengin ülke demektir. Demokratik ülke demek insan hak ve özgürlüklerinin en son raddesine kadar yaşandığı ülke demektir. Demokratik ülke demek dünyanın en güçlü askeri, ekonomik, siyasi gücüne sahip ülke demektir. İşte böyle bir ülkede de basının gücü tartışılamaz. Bugün burada sizlerin sorunlarını konuştuğumuz gibi mevcut tespit edilen, süregelen dün, bugün içinde bulunduğumuz bu sorunların tespitini yaptığımız gibi, geleceğe dair basına ilişkin belediyemiz ile nasıl işbirliği yapabilirsiniz? Bunları konuşacağız. Burada konuşulan ve not altına alınan çok değerli görüşler zannetmeyin ki tozlu raflara kaldırılacak. Biz bunları mutlaka alacağız, değerlendireceğiz ve önümüzdeki yol haritamız, el fenerimiz dediğimiz stratejik plan içerisinde bunlara yer vereceğiz.”

 

“Emekçi basına saygı duyuyorum”

Yerel ve ulusal basının farklı kategorilerde olsa da ortaklaşa bir takım sorunlar yaşadığını bildiklerini ve belediye olarak basın ile her zaman işbirliğine açık olduklarını belirten Seçer, “Yerel basının sorunları son derece fazla. Yerel ve ulusal basının farklı kategorilerde de olsa ortak bir takım ortaklaştığı sorunlar var. Bizim kendi hareket alanımız içerisinde, kendi manevra kabiliyetimizin olduğu, Mersin coğrafyasında ve belediye başkanlığı bünyesinde basınla neler yapabiliriz, bir işbirliği söz konusu olursa sizleri rahatlatacağı gibi bizleri de son derece rahatlatacak çalışmalar olacak. Ben gece-gündüz çalışıyorum, mesai mefhumum yok, özel hayatım yok, hayatta hiçbir şeyi düşünmem. Para, pul, aile artık elimin tersiyle itilecek kavramlardır. Tek derdim Mersin. İstediğim kadar bunu tekrar edeyim durayım. Sizler vasıtasıyla toplumla, halkımla paylaşamıyorsam yaptığım işin hiçbir değeri olmaz. Basına saygı duyuyorum, emekçi basına saygı duyuyorum. Kaliteli kalemlere ve kaliteli beyinlere saygı duyuyorum. Önlerinde ceketimi ilikliyorum” dedi.

 

“Mersin’de yeni bir dönem başlamıştır”

Eski alışkanlıklardan kaynaklanan bir takım eylem ve işlem içerisinde olan basın mensuplarına seslenen Seçer, şunları söyledi: “Mersin’de yeni bir dönem başlamıştır. Mersin, eski Mersin değildir. Mersin’in yeni Belediye Başkanı vardır. Bu bilgiler ışığında Mersin’de Mersin’in geleceğine katkı sunacak olan kurumlar, kuruluşlar, vatandaşlar bu bilgi çerçevesinde bundan sonraki yaşamlarını, sevklerini, idarelerini devam ettirmek zorunda. Basın da bunlardan bir tanesidir. Yeni Başkan Cumhuriyet Halk Partili Vahap Seçer’dir. Vahap Seçer’in ne düşündüğünü,  ne htiğini, geçmişini, mazisini henüz daha bilmeden eski alışkanlıklardan kaynaklanan bir takım eylem ve işlem içerisinde olan basın mensuplarına sesleniyorum. Artık Mersin yeni bir belediye başkanı ile yeni dönemine girmiştir. Artık eski alışkanlıkları bir tarafa bırakıp bu yeni konseptte Mersin’e yeni belediye başkanı ile nasıl katkı sunabiliriz onun çalışması içerisinde olmalarını tavsiye ederim. Diğer türlü ortaya çıkacak tablo hiç kimseye bir fayda getirmez.”

 

“Belediye olarak basın mensuplarının yanında olacağız”

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman basın mensuplarının yanlarında olacaklarını ve her gün çalışma alanları kısıtlanan ve özgürlükleri daraltılan basın emekçilerinin sorunlarının farkında olduklarını vurgulayarak, “Biz belediye olarak basın mensuplarının yanında olacağız. Ekonomik sıkıntıların farkındayız. Çalıştığı fiziki koşulların, olumsuzluklarının farkındayız. Mevcut yasalar ve her gün kendilerinin çalışma yaşamını daraltan yeni Türkiye’nin yönetim sistemi ile çıkan kararnamelerle özgürlüklerinin kısıtlandığının, çalışma alanlarının daraltıldığının farkındayız. Bu bilgilerle ben Belediye Başkanı olarak, belediyem bünyesinde görev alan bürokratlarımız ve belediye meclisinde görev yapan arkadaşlarımızla beraber biz her zaman basınımızla işbirliğine hazırız. Bu şartları oluşturduğumuz takdirde bizim aşamayacağımız hiçbir engel yoktur diye umut ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

“Gerçek demokrasilerde 4. güç basındır”

Belediye Başkanı’nın ne yaptığını, eylem ve işlemlerinde yasalara bağlı kalıp kalmadığını denetleme görevinin basında olduğunu ve demokrasilerde basının 4. güç unsuru olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, “Elbette bizim seçim öncesi yurttaşlarımıza verdiğimiz sözler var. Bu birincisi. Elbette bizim bir yönetim anlayışımız var. Bizim yasalara bağlı kalarak bu memleketi, bu şehri yönetme zorunluluğumuz var. Bu da ikincisi. İşte bu temel 2 prensip. Bu başkan ne söz verdi, ne yapıyor? Bu başkan eylem ve işlemlerinde yasalara aykırı mı davranıyor, yoksa yasalar çerçevesinde mi görevini yapıyor? Bunu denetlemek sizin görevinizdir. Gerçek demokrasilerde 4. güç basındır. Basının da görevi doğru bilgileri vatandaşa aktarmaktır. Basının görevi birileri ile kıyasıya kalemini kılıç gibi kullanarak şahsi menfaatleri için mücadele etmek, çamur atmak değildir” dedi.

 

“Bizler basın önünden kaçan siyasetçiler olmayacağız”

Belirli zaman aralıklarında basın toplantıları düzenleyerek, yaptıkları ve yapacakları hizmetler hakkında kamuoyunu bilgilendireceklerinin altını çizen Başkan Seçer,  “4 ay içerisinde Büyükşehir Belediyemiz’in neler yaptığı konusunda çok detaylı bir basın toplantısı yapacağız. Bugüne kadar aydınlatılmayan konular aydınlatılacak. Bazı kamuoyunda da merak edilen değerlendirmeler yapılacak. Hangi noktadaydık, nereye geldik bu süre içerisinde. Verdiğimiz sözlerin hangi kısımlarını yerine getirdik, bundan sonraki yönetim anlayışımız ne olacak bunların değerlendirmesini yapacağız. Bu toplantıları önemsiyorum. Çünkü ben Belediye Başkanı olur olmaz yaptığım ilk basın toplantısında Mersin halkına, siz değerli basın mensuplarına bunun işaretini vermiştim. Bizler basın önünden kaçan siyasetçiler olmayacağız. Dünya görüşümüz ve partimiz buna izin vermez” diye konuştu.

 

Başkan Seçer’in konuşmasının ardından çalıştaya geçildi. (Mersin Times)

 

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Başkan, Seçer:, Kalemini, satanlarla, işim, yok,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Özlü Sözler
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.


MEVLANA (R.A)
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı