Haber Detayı
11 Haziran 2018 - Pazartesi 16:08
 
Başkan Engin, Yüksek Okullara Lisans Tamamlama İmkânı Verilsin
MESİAD Başkanı Hasan Engin, teknik bilimler başta olmak üzere; tüm meslek yüksek okullarına lisans tamamlama eğitimi imkanı verilmesini istedi. Başkan Engin; “Dikey Geçiş Sınavına en az 1 yıl hazırlanıyorlar. Bu hazırlıklara rağmen çok az kişi, 4 yıla tamamlama fırsatı bulabiliyor. Bu gençlerin 13-14 yıllık eğitim emeklerine yazık oluyor” dedi.
EĞİTİM Haberi


Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi mezunlarını düzenlediği törenle uğurladı. Tören, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2’Nolu Kapalı Spor Salonu’nda düzenledi. Törene; Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, MESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, MYO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Oğuz Derin, akademik ve idari personel ile mezunlar ve aileleri katıldı.

Geleneksel olarak MESİAD ve Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksel Okulu’nun ortaklaşa düzenlediği Proje Pazarı Sergi Etkinliği’nde dereceye giren öğrencilere MESİAD Yönetim Kurulu tarafından ödülleri verildi.

 

MYO MEZUNLARINA 4 YILLIK EĞİTİM HAKKI VERİLSİN

Törende konuşan MESİAD Başkanı Hasan Engin, eğitim sorunlarına değindi. İlahiyat ön lisans programından mezun olanlara, ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi imkanı verilmesini hatırlatan Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, teknik bilimler başta olmak üzere; tüm meslek yüksek okullarına aynı imkanın sağlanmasını istedi. Başkan Engin; “Toplumda bu birey ne lise mezunu ne de üniversite mezunu olarak algılanıyor. İş ararken de çoğu iş yeri meslek yüksekokulu mezunlarını dikkate almıyor. Dikey Geçiş Sınavına en az 1 yıl hazırlanıyorlar. Bu hazırlıklara rağmen çok az kişi, 4 yıla tamamlama fırsatı bulabiliyor. Bu gençlerin 13-14 yıllık eğitim emeklerine yazık oluyor. Dikey Geçiş Sınavlarının tamamen kaldırılması ve mesleki eğitimlerin önün açılmasını istiyoruz” dedi.

 

1980 VE 1990 YILLARI ARASI GENÇLİĞİN ADI BİLE OKUNMADI

“Dünkü halimizden bir adım öndeysek burada başarı vardır” diyen Başkan Engin; “Bilindiği üzere bu ülkenin geleceği de, kaderi de gençlerimizin elindedir. İyi eğitilmiş, yeterince donatılmış gençlerimiz, her zaman ülkesi ve insanları adına üretmiştir. Sürekli yeni olanı ortaya koymuşlardır. Ama ne yazık ki 1980 ve 1990 yılları arası gençliğin adı bile okunmadı.

Yirmisinde, 50 yaşında gibi davranmaya mahkum kaldılar. Gençlik kelimesinden bile korkulan o dönemde Ülkemizin ciddi kayıpları oldu” dedi.

 

“MEZUN OLAN GENÇLERİMİZ İŞ ARAYAN DEĞİL, ARANAN ELEMANLAR OLMALIDIR”

Günümüz gençlerinin birçok konuda daha şanslı olduğunu söyleyen Başkan Hasan Engin; “Üretmeye, fikir ortaya çıkarmaya ve fikirleri hayata geçirme adına daha fazla olanağa ve cesarete sahiptirler. Üzülerek belirtmek isterim ki bilim ve fikirin eşiği olan üniversitelerden, gençlerimiz sadece mezun ediliyor. Mezuniyet sonrasındaki yaşamlarıyla ilgili yeterince sahalar yaratılamıyor. Öğrencileri sadece öğrenen ve uğurlanması gereken bireyler olarak değil, üreten, araştıran bayrağı devredeceğimiz kardeşlerimiz olarak görmemiz gerekiyor. Bu konuda üniversiteler ve STK’lar başta olmak üzere her kurum üstüne düşen görevi yerine getirmelidir. Mezun olan gençlerimiz iş arayan değil, aranan elemanlar olmalıdır. Fikirleri yeterince destek görmeyen ve kendini özgürce ifade edemeyen gençlerimiz, henüz lise çağında Avrupa hayali kurmaya başlıyorlar. Bu durumun önüne geçmek ve beyin göçünü engellemek için gençlerimize hak ettikleri değeri vermemiz lazım. Böylelikle vatanlarında kendi insanları için üretmelerini sağlayabilir, ülkemizin kalkınmasının önünü daha fazla açabiliriz.

 

 

“SANAYİCİSİNE VE ÜLKESİNE FAYDALI OLAN BİR GENÇLİK İSTİYORUZ”

Gençlere seslenerek bazı önerilerde bulunan Engin şunları kaydetti: “Sanayiden bilime, eğitimden teknolojiye kadar her alanda kendi fikir insanlarımızın olması dünya sahnesinde ülke olarak elimizi de, cebimizi de güçlendirecektir. Dünya yeni nesil üretim olan Sanayi 4.0’m zirvesine doğru yola çıkarken, genç ve dinamik beyinlerin önemi de, genç emek gücünün değeri de daha iyi anlaşılmaya başlandı.

Sizler de ülkenizin geleceğini ve kendi kültürünüzün önemini daha iyi kavrayıp bu ülkenin taşına, torağına, türküsüne, acısına, sevincine aşık olmalısınız. Evrensel değerler eşiğinde toplumun refahı için, toplumsal değerlere değer verip, yarının üretici ve yöneticileri olarak laik, çağdaş, bilimsel ve cumhuriyet değerlerine önem vererek kendinizi yarma göre donatmalısınız. Gençlik tüketici olmamalı, üretimin içinde yer almalı ve çalışma pratiği edinmelidir. Bilimselliği ve teknolojiyi yakından takip edip, okuyup, arge yaparak, sanayicisine ve ülkesine faydalı olan bir gençlik istiyoruz.

Gençlerimize ikramiye vermek yerine, kendi parasını kazanan gençlerimizin, gençken refaha eriştiği bir ülke dileğiyle...”

Törende söz alan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Oğuz Derin: “Kuruluşu 1976 yılına dayanan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu güçlü akademik kadrosu, fiziksel ve teknolojik alt yapısı, çağdaş müfredatı ile ülkemizin önde gelen meslek yüksekokullarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. İki yıl içerisinde yüksekokulumuzda öğrencilerimizin sadece bilgiyi kullanan değil, üreten, kabullenen değil sorgulayan, araştıran, ekip çalışmasının önemini kavramış, bilgiye uluşma araçları ile yöntemlerini kullanabilen, mesleki becerisi ve özgüveni yüksek bireyler olmasını sağlamaya çalıştık.” dedi.

Tören, temsili diplomaların dağıtılmasının ardından MYO mezunlarının kep atmasıyla sona erdi. (Merisn Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Başkan, Engin,, Yüksek, Okullara, Lisans, Tamamlama, İmkânı, Verilsin,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı