Haber Detayı
01 Haziran 2018 - Cuma 14:25
 
“Baro’da hem üreteceğiz hem de avukatlarımıza sahip çıkacağız”
Milletvekili aday adayı olan Mersin Baro Başkanı Ali Er’in istifası sonrası Mersin Barosu’nda seçim heyecanı yaşanıyor. Seçime ilişkin değerlendirme yapan adaylardan Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Birçok yenilik yaparak üreteceğiz, avukatlarımızı yalnız bırakmayacağız” dedi.
GÜNDEM Haberi


Mersin Times’a özel açıklamalarda bulunan Baro Başkan Adayı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Barosu’nda birçok yeniliğe ihtiyaç olduğunu dile getirdi. “Yenilik ve avukatlara sahip çıkma” parolasıyla yola çıkan Yeşilboğaz, “Baro Yönetimi ile ilgili deneyimlerimiz ve tespitlerimiz doğrultusunda aksayan, değiştirilmesi ya da geliştirilmesi gereken hususlarda çözüm önerilerimiz var. Meslektaşlarımızın yaşadığı hak ihlalleri ve sorunlarına anında müdahale edebilmek,çözüm üretebilmek için 2 Yönetim Kurulu üyesi,2 Avukat Hakları Merkezi ve 1 CMK Merkezi üyesi arkadaşımız günlü nöbetçi olacaktır.” dedi.

 

“AİDATLAR DÜŞÜRÜLECEK”

“Avukat Hakları Merkezi, Mersin merkez ve ilçelerde meslektaşlarımızın yaşayacağı tüm sorunlarda daha aktif ve etkin hale getirilecektir” diyen Yeşilboğaz; “Yasalarda belirlenmiş olan A.Ş.’ler ile yapı kooperatiflerin avukat bulundurma yükümlülüğü ile ilgili düzenlemenin uygulanmasının aktif hale getirilerek, etkin bir denetim ve gerektiğinde yaptırım uygulanması sağlanacaktır. Avrupa Birliği proje yazma konusunda sertifikalı eğitim semineri verilecek ve bu alanda avukatların daha aktif rol alması sağlanacaktır. Kesenek ve aidatlarla ilgili eşitlik ve hakkaniyet ölçüsünde; Avukatlık Kanununun 81/2.maddesi gereğince zorunlu kesintiler haricinde kalan kısım için başta genç meslektaşlarımız olmak tüm üyelerimizden alınan kesenek ve baro aidatlarının düşürülmesi konusunda kararlıyız. Meslektaşlarımıza verilecek hizmetlerin önündeki zorluklar kaldırılarak hizmetlerin maliyetine sunumu yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“HERKESİN GÜVENCEYE İHTİYACI VARDIR”

Yeşilboğaz; “Her yıl tüm meslektaşlarımız için özel hastanelerle anlaşılarak sağlık hizmetlerinden indirimli yararlanmaları sağlanacak ve düzenli sağlık taraması yaptırılacaktır. Meslektaşlarımıza hizmet edecek Baro Sağlık Birimi oluşturulacaktır. Özellikle engelli meslektaşlarımızın merkez ve ilçe adliyelerinde kolayca çalışabilmeleri için ”Engelli Avukatlar Kurulu” kurularak, bu kurul aracılığıyla ihtiyaç belirlemesi yapılıp meslektaşlarımıza adliyeler içerisinde işlerini daha kolay yapabilmeleri için gerekli olan her türlü destek verilecektir. Mesleki sorumluluk sigortasının yaygınlaştırılması ve baronun, sigorta şirketleriyle görüşerek, prim miktarlarını asgariye indirmesi çalışmaları yapılacaktır.Belli bir miktara kadar mesleki sorumluluk sigortası baromuzca yaptırılacaktır.” şeklinde konuştu.

 

KORSANLA MÜCADELE

Avukatların işlerini yapanlara mücadele edeceklerini söyleyen Yeşilboğaz; “Öncelikle dilekçeci ve sigorta takipçileri gibi mesleğimize göz diken kişi ve kurumlarla,  Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı nezdinde etkin mücadele edilecektir. Avukatlara tahsis edilen otoparkın düzenlenmesi ve özellikle avukatların ve araçlarının güvenliğinin sağlanması konusunda gerekli görüşmeler ve çalışmalar yapılacaktır. Çocuğu olan meslektaşlarımızın yararlanabilmeleri için Mersin’in nitelikli çocuk kreşleri ile özel fiyatlar üzerinden kurumsal anlaşmalar yapılacaktır, devam eden anlaşmalarımız değerlendirilecektir. Avukatlarımızın vergi yükümlülüklerinin, güncel uygulamalar ile serbest meslek makbuzlarının düzenlenmesi hususunda çalışmalar başlatılacak, ayrıca Mersin Barosu avukat vergi hukuku danışma birimi ve vergi sorunları destek hattı oluşturulacaktır. Banka ve finans kuruluşlarıyla görüşülerek çok düşük faizli kredi teminiyle bürosunu yeni açan meslektaşlarımıza destek sağlanacaktır. Büro malzemeleri ve diğer ihtiyaçların satışını yapan firmalar/işletmeler ile görüşmeler yapılarak avukatlara özel indirim yapılması hususunda gerekli anlaşmalar yapılacaktır” dedi.

UZMAN EKİPLERDEN AVUKATLARA EĞİTİM

Avukatların ihtiyaçlarını bildiklerini söyleyen Yeşilboğaz;  “Mesai saatleri dışında adliye içerisinde gerek CMK’dan gerekse özel olarak sorguya katılacak meslektaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanacağı (Çay, kahve, vs.) bir hizmet odası tahsis edilecektir. Merkez Adliye ve Tarsus, Silifke, Erdemli, Mut, Anamur ilçe adliyelerinde teknik servis oluşturulacak ve meslektaşlarımızın talebi doğrultusunda UYAP kullanımı ile ilgili eğitim ve destek sağlanacaktır. Mersin Merkez dâhil, tüm ilçelerimizde; avukatlarımız için en uygun fiyatlarla ve alanında uzman kişi ya da firmalardan bilgisayar ve program konularında teknik destek yanında tedariklerini de uygun fiyata alabilmeleri için anlaşmalar yapılacaktır. Baro kütüphanesine işlerlik kazandırılarak; kütüphane yeniden düzenlenip güncellenecek, düzenli olarak yeni ve süreli yayınların baro kütüphanesine kazandırılması sağlanacaktır.

Adliye içindeki çalışma alanımızda kullanılmak üzere mevzuat ve içtihat programlarına abone olunacaktır. Mersin Barosu WEB sitesi daha kolay ve kullanılabilir hale getirilecektir. Değişen yasalar, önemli hukuk haberleri önemli kararlar, etkinlik ve adliye duyuruları web sitesi ve E-Posta aracılığıyla meslektaşlarımıza iletilecektir. Yapılacak seminerlerin görüntülü ve yazılı kayıtları arşivlenerek meslektaşlarımızın hizmetine sunulacaktır” ifadelerini kullandı.

“SORUNLARIN KAYNAĞINA ULAŞACAĞIZ”

“Mesleğimizle ilgili yaşadığımız en büyük sorunların, yasal düzenlemelerden ve yasal düzenlemeler arasındaki çelişkilerden kaynaklandığının farkındayız. Bu bağlamda Mersin Barosu’nun tüm barolara öncülük ederek aktif bir işbirliği içinde üreteceği çözüm ve önerilerin gerçekleşmesi için TBB nezdinde daha aktif girişimlerde bulunularak yasal düzenleme gerektiren mesleki sorunlarımızın giderilmesi için çalışacağız. Yapacaklarımızı şöyle sıralayabiliriz:

  -Meslek alanının genişletilerek tüm dava ve takiplerin açılması, belli bir rakamın üstündeki tüm sözleşmelerinin hazırlanması ve senetlerin tanziminin avukatlar aracılığıyla yapılması zorunluluğunun getirilmesi, 

  -İki tarafın avukatı olmaksızın Arabuluculuk müzakerelerinin gerçekleşemeyeceğine ilişkin yasal düzenleme getirilmesi,

  -Uzlaşma müessesesinin sadece avukatlara özgülenmesi için yasal değişiklik getirilmesi,

   -Emekli olma şartları ve son derece düşük olan emekli maaşları konularında meslektaşlarımızın olumsuz koşullarının düzeltilmesi için yasal düzenleme yapılması,

   -Avukatların meslek yaşamında zorunlu olan harcamalarının tamamının gider olarak işlenebilmesi için vergi yasalarında değişiklik yapılması,

  -KDV Kanunu ile Gelir Vergisi Kanunu arasındaki serbest meslek makbuzu kesme zamanı ile ilgili çelişkinin lehe olacak şekilde düzenlenmesi,

   -CMK ve Adli Yardım ile yapılacak görevlendirmelerde gerek ücretlerin makul bir seviyeye getirilmesi gerekse bu ödemelerde vergi yükümlülüklerinin ve kesintilerin kaldırılması veya en aza indirilmesi yönünde yasal değişiklik yapılması,

   -Yeşil pasaport, silah ve silah ruhsatı alımlarında biz avukatların hakim ve savcıların yararlandığı hak ve olanaklardan yararlanması için yasal düzenleme yapılması,

- Öncelikle bankalar, finans şirketleri ve belirli ticari kuruluşların kredi, rehin ve ipotek işlemlerinde, Tapu Sicil Müdürlüklerinde yapılan belirli işlemlerde, özel hukuk alanında resmi şekil şartına bağlanan her türlü sözleşme ve işlemlerde zorunlu avukatlık sisteminin getirilerek her türlü vekille temsil işleminin yalnızca avukatla yapılabilmesine yönelik yasal düzenleme yapılması…”

 

Birçok komisyonu daha aktif hale getireceklerini söyleyen Yeşilboğaz, stajyer avukattan, belediyelerin yapması gerekenlere kadar birçok konuda geniş bir açıklama kaleme alarak tüm baro mensuplarıyla paylaştı.

 (Mersin Times)

 

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: “Baro’da, hem, üreteceğiz, hem, de, avukatlarımıza, sahip, çıkacağız”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı