Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 16:47
 
Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz Mazbatasını Aldı
Mersin Barosu’ndan hafta sonu gerçekleşen olağanüstü genel kurulda 787 oy alarak Mersin Barosu Başkanlığına seçilen Avukat Bilgin Yeşilboğaz mazbatasını alarak görevine başladı. Yeşilboğaz açıklamasında, “Atatürk ilkeleri ile cumhuriyet ve demokrasi ile onun kazanımları konusunda ödünsüz tavır almayı, insan hakları alanında yapılan her türlü olumsuz müdahale karşısında her ne koşulda olursa olsun dimdik durulmasını, bu kavramın hak ettiği anlam ve pratiğine kavuşturulmasını ilke edineceğiz” dedi.
GÜNDEM Haberi


Mersin Baro Odası’nda Divan Başkanı Halit Akın, divan üyeleri, Mersin Barosu eski Başkanları Av. Alpay Antmen, Av. İsa Gök, Av. Halit Akın, Av. Hulki Özel, Av. Şengün Erdoğan ve avukatların yoğun katılımıyla gerçekleşen mazbata töreninde; Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Divan Başkanı Av. Halit Akın’dan mazbatasını teslim aldı. Divan Başkanı Av. Halit Akın yapmış olduğu konuşmada, “Başkan Adayları Av. Gazi Özdemir ve Av. Bilgin Yeşilboğaz’ın sağduyulu, kendilerine ve baromuza yakışır olgunlukta olmaları baromuzun birlikteliği ve dayanışması için çok önemliydi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Mersin Barosu bu şekilde görüntü vermeli. Mersin Barosu üyesi olmak avukatlara kazançtır. Yeni sistemde yargı bağımsızlığı çok önem arz etmekte. Yargı bağımsız olmadığı takdirde, avukatların da bağımsızlığı elden gitmektedir ve işlerimizi yapamamaktayız. Bu nedenle, bu birlikteliği mutlaka sağlamalıyız. Hukuk avukatla, bağımsız savunmayla ancak yaşayabilir. Özgürlükler adaletsiz olmaz. Av. Gazi Özdemir Başkan Vekili olarak görevine devam edecektir. İki meslektaşlarımızın görevlerini el ele vererek, birlikte çok iyi yapacaklarına inanıyorum. Her ikisini de kutluyorum” diye konuştu.

 

Daha sonra konuşan Başkan Adayı Av. Gazi Özdemir ise, olağanüstü genel kurulda katılım gösteren tüm meslektaşlarına teşekkür ederek, Başkan seçilen Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı tebrik etti. Başkan Vekili olarak, Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz’a elinden gelen her türlü desteği vereceğini ifade eden Başkan Vekili Av. Gazi Özdemir, “Mersin Barosu’nun menfaatlerini her zaman en önde tutacağım ve kendisinin en büyük yardımcısı olacağım. Kazananın Mersin olacağına eminim. Görev süremizi layıkıyla yerine getireceğiz” dedi.

 

 

“İNSAN HAKLARI ALANINDA YAPILAN HER TÜRLÜ OLUMSUZ MÜDAHELE KARŞINIDA DİMDİK DURACAĞIZ”

 

Daha sonra konuşan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ise, “Baro yönetim kurulumuzun oybirliğiyle almış olduğu olağanüstü genel kurul kararı sonrasında 10 Haziran’da yapılan seçimler sonucunda meslektaşlarımız beni Mersin Barosu Başkanlığı görevine layık görmüşlerdir. 1994 yılında başladığım ve onurla, gururla sürdürdüğüm meslek yaşantımda, her bir kademesinde- kurulunda şerefle, üreterek, mücadele ederek görev yaptığım Mersin Barosu’nun Başkanlığını yapmak benim için şüphesiz ki çok büyük bir onurdur. Mersin Barosu, evveliyatında olduğu gibi barolara ve meslektaşlara yapılan baskı ve saldırılara karşı siyasi görüşüne, cinsiyetine, ırkına bakmadan her zaman tüm meslektaşlarımızın ve barolarımızın yanında olacaktır” şeklinde konuştu.

 Konuşmasında baro yönetim ilkelerini açıklayan Baro Bşk. Yeşilboğaz, “Atatürk ilkeleri ile Cumhuriyet ve demokrasi ile onun kazanımları konusunda ödünsüz tavır almak, insan hakları alanında yapılan her türlü olumsuz müdahale karşısında her ne koşulda olursa olsun dimdik durulması, bu kavramın hak ettiği anlam ve pratiğine kavuşturulmasını ilke edinmek; adli makamlardaki keyfi ve ayrımcı uygulamalara karşı mücadele etmek, havamıza, toprağımıza, suyumuza yönelik rant ve talan düzenine karşı durmak, dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet ve cinsel eğilim ayırt etmeksizin her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmek, adalete erişimin, hak arama hürriyetinin, adil yargılanma ve savunma hakkının güçlenmesi ve yaşama geçmesi için çalışmak, kadına ve çocuğu yönelik şiddetin ve ihlallerinin önüne geçilmesi için mücadele etmek, ekonomik ve mesleki sorunlarımızın çözümünde aktif ve etkin rol almak, mesleki itibarımızı ve saygınlığımızı korumak ve yükseltmek, kentimizde bir arada yaşama kültürünü hakim kılmak, mesleğin istihdam alanlarının genişletilmesi yönünde çalışmalar yapmak, kamuda ve özelde çalışan meslektaşlarımızın hak ettiği saygı ve ekonomik duruma kavuşturmak olacaktır” şeklinde konuştu.

           

 

“AVUKAT PAYDASINDA BULUŞURSAK BİRÇOK SORUNUMUZU ÇÖZEBİLİRİZ”

 

Avukat paydasında buluşarak birçok sorunu çözebileceklerini belirten Yeşilboğaz, “Yüzyıllar öncesinden beri “adaletin gezici şövalyeleri” olarak tanımlanan ve kendi geçmişini yine kendi yazan bir mesleğe sahip olan biz avukatlar, siyasal düşüncelerimizi, aidiyetlerimizi bir kenarda bırakarak, birbirimizi ötekileştirmeden, yadırgamadan, “Mersin Barosu hepimizindir, bütün avukatlarındır” bilinciyle, yalnızca “Avukat” paydasında buluşarak, birçok sorunumuzu çözebiliriz.Mersin Barosu ve bu Baronun üyeleri olarak bizler, tarihsel geleneklerimize ve toplumsal sorumluluklarımıza uygun olarak hareket edeceğiz.

 

Seçime katılan tüm meslektaşlarıma, değerli kardeşim Av. Gazi Özdemir’e, çalışma arkadaşlarıma özverili çalışmaları için ayrı ayrı teşekkür ederim. Mersin Barosu büyük bir ailedir ve bu ailenin bir ferdi olmaktan onur duyuyorum. Yaşasın Avukatlar, Yaşasın Mersin Barosu” ifadelerini kullandı. (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Baro, Başkanı, , Bilgin, Yeşilboğaz, Mazbatasını, Aldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.


BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı