Haber Detayı
02 Haziran 2018 - Cumartesi 19:00
 
Atatürk'ün Kozan'daki katliamları protesto eden belgesi bulundu
Mustafa Kemal'in, 31 Mart 1920 tarihinde Fransızların gözetiminde Ermeni silahlı komitacıların yaptığı katliamlar ve doğuracağı sonuçları İtalyan Haber Ajansı vasıtası ile dünya kamuoyuna duyurduğu belgenin Genelkurmay arşivinde olduğu ortaya çıktı
DİĞER Haberi


Tarihçi Cezmi Yurtsever, Atatürk'ün kaleminden çıkan Kozan'daki katliamları protesto belgesi bulunduğunu iddia etti.

Yurtsever, yaptığı araştırmalarda Atatürk tarafından 31 Mart 1920 tarihinde Fransızların gözetiminde Ermeni silahlı komitacıların yaptığı katliamlar ve doğuracağı sonuçların İtalyan Haber Ajansı vasıtası ile dünya kamuoyuna duyurulduğunu ve belgenin aslının Genelkurmay Harp Tarihi Vesikaları serisi 350 numaralı dosyada bulunduğunu söyledi.

Atatürk'ün kaleminden çıkan ve albay Refet Bey vasıtası ile İtalyan Haber Ajansı'na bir örneği verilen tarihi belgede dikkat çeken detayın Fransız sömürgeciliği adına Kozan işgalini gerçekleştiren Albay Tayyarda'nın izni ile gerçekleştirilen olaylarda Kozan'da yaşayan Türkler ve Ermenilerin arasında derin düşmanlık ve birbirini yok etme olaylarının yaşanacağına dikkat çekilmesi olduğunu ifade eden Cezmi Yurtsever, belgede yazanları şu şekilde açıkladı:

"Adana'nın genel durumu günden güne fenalaşıyor. Fransızlar, Maraş ve Urfa'da yaptıklarını aynen Adana'da da uygulayarak Ermenileri silahlandırıyorlar. Bunlar İslam ahaliye saldırıyor. Kozan civarında Hamam, Kurdoğlu Çiftliği, Toklunlu Çiftliği, Çolak Hasan, Yassıçalı, Mehmet Ağa ve kabasakal köyleri Ermeni jandarma ve gönüllüleri tarafından tamamen yakılmıştır. Bu köylerden firar ederek kurtulabilen ahaliden bin 750 nüfus Ceyhan ve bin 500 nüfus Karsantı taraflarına göç etmişlerdir. Bucak civarında birkaç köyün de yakıldığı haber alınmıştır.

Kilikya (Adana) ve civarındaki işgal bölgesinde Fransızların çıkardığı durum Türkler ve Ermeniler arasında karşılıklı intikam duygularını beslemek ve bunun sonucunda işgalin sona ermesi halinde mahalli ahalinin birbirini boğazlayacağını dünyaya ilen ederek amaçlarına varmak istemektedirler.

Kanun dışı ve baskı ve zorlamalarla süren işgalin sebep olduğu facialar ve ortaya çıkan sonuçların ve amaçları bütün millet büyük bir üzüntüyle protesto eder. 31.3. 336 (miladi- 31 Mart 1920) Mustafa Kemal."

Tarihçi Yurtsever, Kozan'da yaşanan olaylar ve Atatürk imzalı tarihi belgeyi Kozan Tarihi kitabında da yayınlayarak, “İnsanlığın vicdanında hatırlanmasını istedim” dedi.  (Mersin Times)

Kaynak: (Mersin Times) - Mersin Times Editör: Kerem TÜRK
 
Etiketler: Atatürk'ün, Kozan'daki, katliamları, protesto, eden, belgesi, bulundu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Özlü Sözler
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı